Seneste madnyt
-
28. maj 07.00
-
23. maj 07.00
-
17. maj 07.00
-
16. maj 11.14
-
16. maj 07.00
-
16. maj 07.00
-
15. maj 12.28
-
15. maj 10.28
-
15. maj 09.18
-
13. maj 07.00
-
09. maj 15.56
-
09. maj 13.44
Mest læste denne uge
-
23. maj 07.00
-
28. maj 07.00
-
09. maj 13.44
-
30. aug 12.54
-
14. apr 10.01
-
14. apr 10.00
-
13. maj 07.00
-
08. apr 09.20
-
07. jul 07.57
-
07. feb 09.40
Seneste opskrifter
-
29. maj 07.00
-
29. maj 07.00
-
29. maj 07.00
-
29. maj 07.00
-
22. maj 07.00
-
22. maj 07.00
-
22. maj 07.00
-
22. maj 07.00
-
16. maj 07.00
-
16. maj 07.00
-
14. maj 07.00
-
14. maj 07.00
WWF biovinsmagning og tapasbuffet på BioMio
Storstilet smagning af næsten 100 biodynamiske og økologiske vine af bedste kvalitet fra Peter Sisseck, Nicolas Joly og biopionererne fra Bourgogne Jean-Claude Rateau og Pierre Morey med flere.
Klubpris fra 295 kr.
Alm. pris fra 450 kr
|
|
|
|
||||
|
Klubpris 660 kr.
Alm. pris 820 kr
|
|
Klubpris 279 kr.
Alm. pris 350 kr
|
|
Klubpris 1972 kr.
Alm. pris 3000 kr
|
|
Klubpris 238 kr.
Alm. pris 280 kr
|





Vi guider Det nye ukrudt skal spises
Bellis kan være lidt sværere at finde end mælkebøtte, når den ikke er i blomst, men selv om vinteren kan man være heldig, at den blomstrer ? især fra marts folder den sig dog rigtig ud på vores græsplæner.
Både mælkebøtter og bellis, som findes overalt i Danmark, titter frem på lige nu. De er gode i lette retter, hvor de giver let bitterhed og friskhed.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Madklub
1.348 kr.
185 kr.
625 kr.
210 kr.
Vi guider
-
Mælkebøttesalat
-
Gulerodsmos med bellis
› Se alle guiderSe flere detaljer
Ud i naturen – ind i køkkenet
Ud i naturen
En af grundtankerne bag Claus Meyers nye kogebog ’Almanak’ er, at vi skal ud i naturen og høste de råvarer, der er i sæson. Derfor kan man med naturvejleder Søren Espersen og en kok fra Meyers Madhus hver måned i 2011 gå på jagt efter naturens råvarer.
12. marts går turen til Vestvolden, hvor der skal ledes efter forårets første spæde vilde urter som mælkebøtter, bellis, brændenælder, skvalderkål, løgkarse, de første spæde løg og martsviol.
Der vil blive lavet pesto af de vilde urter, kogt brændenældesuppe, drukket brænde-ale og brygget te på de vilde urter.
Se mere på www.almanak.nu.
Ind i køkkenet
De gastronomiske udflugter følges op af et madlavningskursus, som udnytter råvarerne fra udflugten. På kurset 14. marts parres de tidlige vilde urter således med forårslam, stenbiderrogn, muslinger og fladfisk.
Se mere på www.almanak.nu.
I milde vintre kan man finde de første mælkebøtteblade under hækken, i køkkenhaven eller på engen allerede i februar.
Og fra marts følger bellis, eller tusindfryd, som den også kaldes, efter. Kig især på græsplæner og tilgrænsende bede, hvor der ikke bliver luget alt for flittigt.
De færreste er nok i tvivl om mælkebøttens udseende. De spæde skud er en lille roset af takkede, lysegrønne blade – den er let at finde, hvor jorden er bar – og hvis man er i tvivl, kan planten kendes på den hvide mælkesaft, der kommer frem, når man plukker et blad. Selv om der er 1.000 småarter af mælkebøtte med hver sit udseende, er det nok at vide, at det er en mælkebøtte, når man skal spise den.
LÆS GUIDEPluk din egen middag i grøftekanten
Det er lige nu og i det spæde forår, mælkebøtten er bedst: Smagen er behageligt bitter, så længe bladene er unge – ældre blade smager kraftigere.
Løfter om forår
En mælkebøttesalat varsler forår og giver løfter om nært forestående tider med bunker af nye, friske salater og grøntsager. Vend dem f.eks. med brødcroutoner, stegte tern af flæsk, lidt valnødder og en god vinaigrette.
Bellis kan være lidt sværere at finde, når den ikke er i blomst, men selv om vinteren kan man være heldig, at den blomstrer – især fra marts folder den sig dog rigtig ud på vores græsplæner. Planten danner en lille vintergrøn roset af ægformede blade med små takker, og den lille hvide blomst med den gule blomsterbund sidder på en 5-15 cm høj stilk.
LÆS GUIDENyd kørvel i massevis
Bellis er god i både frugtsalat og fløderand, men den er også fin i det salte køkken. For både bellis og mælkebøtter gælder det, at de er gode i salater, lette grønsagsretter, til fisk, skaldyr og fjerkræ, da deres spæde friskhed og bitterhed passer godt sammen med let mad.
De giver retterne duft, aroma, smagsforstærker, bitterhed og friskhed lidt på samme måde som citronsaft og revet skal kan.
Prøv f.eks. grillede jomfruhummer med en god salat af mælkebøtteblade og bellis, vendt med lidt koldpresset rapsolie og et par dråber æbleeddike, eller bagte nye gulerødder vendt med mælkebøtteblade, fint hakket skalotteløg, lidt olie og eddike salt friskkværnet peber, sprøde rugbrødscroutoner og bellis.
Se også
Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev
KOGEBOGEN
Udvalgte opskrifter
Ægte ragú alla bolognese
Dahlager
Lynstegt romaine med røræg og bacon
Puglisi
Hornfisk med tomatkompot
Klinken
Frugttærter med marcipan
Lawes
Chicken curry
Price
Carpaccio som på Harry’s Bar
Price
Frisk savojkålsalat med æble, valnødder og ravigottemarinade
Larsen
Pasta bagt i ovn med bacon, ærter, purløg, ost og rasp
Kyster
Jims Laheys perfekte brød
Lahey
KOGEBOGEN
Seneste på Mad
Madklub
16. juni 2012 kl. 12 - 16
279 kr.
3.820 kr.
lækker velkomstgave
Frokost i haven
Gourmet med panoramaudsigt
2.995 kr.
7. juni 2012
Seneste opskrifter
29. maj. KL. 07.00 Agurkesuppe med yoghurt og grillet fjæsing
29. maj. KL. 07.00 Kørvelsuppe med høne, spinat og brød bagt med hønsefedt
29. maj. KL. 07.00 Klar fiskesuppe med torsk, nye kartofler og dild
29. maj. KL. 07.00 Grøn suppe med ristede asparges, brændenælder og pocheret æg
22. maj. KL. 07.00 Gedekølle med citron og persille
22. maj. KL. 07.00 Bagte rabarber med gedeyoghurt, skovmærke, ristet rugbrøds-krumme og violer
22. maj. KL. 07.00 Gedetatar med kapers, grov sennep, gedeost, mynte og æggeblomme
22. maj. KL. 07.00 Gedebrie med morkler, skovløg, ristet rugbrødskrumme og rucola
16. maj. KL. 07.00 Escalivada