Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Populære kæderestauranter kører uden overenskomst

Overenskomst. 3F demonstrerer foran Nørrebro Bryghus. Mange ansatte i restaurationsbranchen er studerende, som har et midlertidigt job og ikke ser noget behov for at organisere sig.
Overenskomst. 3F demonstrerer foran Nørrebro Bryghus. Mange ansatte i restaurationsbranchen er studerende, som har et midlertidigt job og ikke ser noget behov for at organisere sig.
Lyt til artiklen

Det er blevet kaldt for den store madrevolution. De seneste år er et hav af restauranter ejet af den samme person dukket op på den københavnske madscene. Fænomenet er blevet kendt som serie- eller kæderestauranter.

Madklubben og Cofoco har været frontløbere i revolutionen og er fortsat nogle af de største og mest kendte spillere på det nye marked.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her