Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Herning koger: Der er godt gang i den
Løbsarrangørerne har regnet med cirka 120.000 mennesker i Herning i dag. Pressechef Niels Frydenlund oplyser, at det er skudt nogenlunde rigtigt. - Foto: MIE BRINKMANN
Tilskuerne er kommet fra hele landet for at se Cavendish og Schleck cykle.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Løbeguide uge 1: Tab dig, kom i form eller slå kollegaen til DHL stafetten
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Solen er fri for skyerne, men det er ikke nok til at overvinde vinden, som gør hænderne kolde, og får folk til at lyne jakken helt op i halsen.
Alligevel er der en fest i gang i gaderne i Herning, som lægger asfalt til verdens næststørste cykelløb, Giro d´Italia. Hver gang en af de 198 ryttere kommer forbi, bliver der hujet og klappet.
Øjnene og mobiltelefonerne retter søgelyset mod himlen, når helikopterne, der filmer løbet, flyver lige hen over hovederne på folk.
Langs ruten rundt i byen står tusinder af mere eller mindre interesserede tilskuere og følger med, mens cykelrytterne og deres følgebiler og motorcykelbetjente drøner forbi.
Fadøl og hotdogs bliver langet over disken i boder, og for hver 200 meter står der en italiensk indregistreret varevogn, der sælger merchandise.
»Ja, du hørte rigtigt. For kun 50 kroner kan du få den officielle Giro d´Italia-bandana«, lyder det fra højtalerne, mens en italiener, der ikke kan et ord på dansk, sælger t-shirts og hatte med løbets logo.
Tove Høyer og Hans Jørgen Nielsen står lidt væk og følger med på en storskærm, som står på torvet midt i Herning.
De er begge efterlønnere og har boet i Herning i mange år. De er stolte af, at det italienske cykel, som regnes for verdens næststørste, er kommet til Herning.
»Det kan man kun være stolt af. Hvis man havde sagt det for et par år siden, havde man troet, at det var løgn, men vi bliver nødt til at gøre noget særligt, os, der bor vest for højderyggen«, siger Hans Jørgen Nielsen.
»Vi har glædet os til, at det kom. Det er da spændende«, siger Tove Høyer.
Dropper Touren
Det er dog ikke kun folk fra Herning, der er på gaden i dag for at se cykelløb.
Folk fra hele landet har taget turen til Herning.
Det har blandt andet Lisbeth Madsen, Jan Monzun og Daniel Monzun gjort. De kommer fra Hårlev syd for Køge og havde egentlig planer om at tage til Frankrig og se Tour de France, men istedet er de taget til midtjylland for at se Giro d´Italia.
»Det er første og måske eneste gang, det kommer til Danmark, så derfor har vi taget turen herover«, siger Jan Monzun, der især kigger efter ryttere fra Team Saxo Bank.
Han og resten af familien tager i morgen til Vesterhavet, hvor de vil følge anden etape af cykelløbet.
Lasse Weber og Jens Ravn er kørt fra Skive for at se løb.
»Der er godt gang i den«, siger Lasse Weber, der ikke havde forventet så mange mennesker. Modsat hans kammerat indrømmer han, at han ikke kender de ryttere der kommer forbi.
Dåse på banen
Lidt længere nede langs ruten ryger en tom øldåse ud midt på den til lejligheden fejede asfalt. Nogle yngre mænd får øje på en politimotorcykel, der er på vej, og signalerer til betjenten, at der ligger noget på vejen.
Betjenten bremser op, sparker øldåsen ud til siden og gasser op igen. Sekunder efter kører en cykelrytter forbi.
Til gengæld er det ikke mange udenlandske tilskuere at finde på ruten.
Et par enkelte, som politiken.dk har mødt i eftermiddag, er fire unge ukrainere, som er i praktik i Kibæk. De har allerede festet i flere dage.
Nogle andre er en flok nordmænd, som har slået sig ned på en bar et godt stykke væk fra de konkurrerende cykelryttere.
LÆS MERETidlige trusler mod Alex Rasmussens drøm
Lidt mere entusiastiske er en flok drenge, som politiken.dk møder tæt ved startstedet.
Udstyret med en blok og en kuglepen står de og venter på, at cykelrytterne kommer tilbage fra opvarmning og gør klar til start.
Håbet er at få en autograf fra en af rytterne, som de ikke altid kender navnet på, og krussedullen, som det ligner, hjælper ikke på navneproblemet.
LÆS OGSÅIdemand kort før start: Det er nok større, end vi tror
Da Mark Cavendish ser flokken af autografjægere, vender han om og tager en anden rute. Brødrene Frederik og Mathias Christensen har dog set idolet og løber efter ham.
»Vi råbte efter ham, og han vendte sig om og kiggede, men så kørte han videre«, lyder det skuffet fra Mathias Christensen.
Lidt heldigere var de, da Frank Schleck stod ud af den bil, de havde spottet ham i. Sammen med to andre nåede de at få en autugraf.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Tidligere DF-formand er forbløffet over omdiskuteret Lars Løkke-interview.
Tyske fodboldfans i London: Bratwursten er ækel, men stemningen god
Suveræn Giro-hersker frygtede, at tilskuerne ville vælte ham
Derfor vil DF have endnu en Holger Danske: Det skal være Helsingørs Den Lille Havfrue
Dansk Folkepartis formand i Helsingør vil have en Holger Danske mere til byen.
Leo skipper rejsekortet: Togturen blev uventet dyr
13 anholdt under karneval i Aalborg
En betjent er blevet tildelt en skalle under karneval i Aalborg, men de fleste anholdelser er for gadeuorden.
Frankofil café brillerer på svær adresse
Chez Laurent serverer franske fristelser med udsigt til Døgn-Netto.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Homomarch blev opløst efter få minutter: Russisk politi anholder 30
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Giro d'Italia
Tophistorier Sport
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter