Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Cykling 25. mar. 2010 KL. 18.14

Tysk kraftværk skaffer ny triumf for Saxo Bank

Den tyske veteran vandt 4. etape i Volta a Catalunya efter en flot offensiv

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Kun et døgn efter at den danske mester Matti Breschel noteredes for en fornem triumf i Dwars door Vlaanderen, hjemførte den tyske veteran Jens Voigt i dag sæsonens femte sejr til Team Saxo Bank med en imponerende offensiv på den 209,7 km lange 4. etape i Volta a Catalunya fra Oliano til Ascó.

LÆS OGSÅMatti Breschel kørte alene i mål

Den 38-årige fighter nåede til mål sammen med den 16 år yngre estlænder Rein Taaremäe (Cofidis), som måtte se sig klart besejret i spurten.

Rodriguez stadig i førertrøjen
De to havde på de sidste kilometer lagt et felt på 60 ryttere 34 sekunder bag sig. Den tidligere indehaver af førertrøjen, tyskeren Paul Voss (Milram) vandt spurten blandt forfølgerne, hvor også de bedst placerede sammenlagt befandt sig.

Det betyder, at den spanske VM-bronzevinder Joaquin Rodriguez (Katusha) fortsat fører 10 sekunder foran landsmanden Xavier Tondo (Cervélo), mens Taaramäe avancerede til tredjepladsen med et minus på 46 sekunder – to sekunder foran spanieren Luis Leon Sanchez.

Første sejr efter styrtet
For Jens Voigt var det den første sejr siden det frygteligt styrt i Tour de France sidste år. Og vinderrollen havde han indtil i dag ikke optrådt i siden 29. marts 2009, da han hyldedes som samlet nr. 1 i Critérium International efter en etapegevinst undervejs.

Lige fra starten af denne sæson har den tilsyneladende uopslidelige tysker vist sprudlende form, og i dag kom så belønningen. Voigt satte et soloangreb ind med knap 30 km til mål, da 2. kategori stigningen Alto de Paumeres skulle forceres anden gang.

Alene på toppen af sidste bjerg
I en håndevending fik han tilslutning til russeren Vladimir Efimkin (Ag2r), italieneren Francesco Bellotti (Liquigas) og belgieren Jurgen van de Walle (Quick Step), som var de sidste "overlevende" fra den udbrydergruppe, der havde været af sted længe, og som oprindelig også omfattede Team Saxo Banks Lucas Haedo.

Efimkin var kortvarigt i stand til at følge Voigt, men det varede ikke længe, før tyskeren fortsatte alene mod toppen. Bagude havde Taaramäe og tjekken Roman Kreuziger optaget forfølgelsen.

Kreuziger måtte slippe
De hentede Voigt på nedkørslen, men Kreuziger måtte siden slippe, og derefter fortsatte Voigt og Taaramäe mod mål.

Forspringet blev aldrig særlig stort, men de to lykkeriddere, der har hørt til forårets markante profiler, formåede at holde et højt tempo til vejs ende, og i opgøret om sejren efterlod Voigt ingen tvivl om, hvem der var den stærkeste.

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe