Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Russisk multimilliardær giver Riis nye muligheder
ARBEJDSRO. Bjarne Riis kan nu koncentrere sig om det sportslige, der har fået et nyt solidt økonomisk fundament. - Foto: PDJ (arkiv)/AP
Den ny bagmand for det førende danske cykelmandskab er både en passioneret pedalatlet og succesrig forretningsmand.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Løbeguide uge 1: Tab dig, kom i form eller slå kollegaen til DHL stafetten
TV Se verdenshistoriens største Lego-model
TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
TV Bro fuld af biler styrtet i flod
TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
TV Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
TV Anmelderne er delte i Cannes: Se nye klip fra 'Only God forgives'
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Først bragte Bjarne Riis den ny treårige aftale med Alberto Contador på plads, og i dag offentliggjordes så det samarbejde mellem den hidtidige hovedsponsor Saxo Bank og den russiske Tinkoff Bank, der skal sikre den nødvendige økonomiske basis for det danske professionelle cykelmandskabs aktiviteter i hvert fald til og med 2013.
»Umiddelbart ser jeg ingen grund til, at jeg ikke skulle fortsætte sammen med Saxo Bank og Riis ud over det tidsrum, men nu er der altså indgået en kontrakt for den periode, og som forretningsmand vil jeg naturligvis også gerne se, hvordan den virksomhed, jeg har engageret mig i, udvikler sig«, fastslår Oleg Tinkoff.
Havde sit eget cykelhold i tre sæsoner
Den 45-årige russiske multimilliardær, der er involveret i adskillige former for gigantiske businessaktiviteter ved, hvad han går ind til.
TVHer er Team Saxo Bank - Tinkoff Banks nye trøje
Han er selv passioneret pedalatlet, og han lancerede sit eget cykelhold, Tinkoff Restaurants, i 2006. Det fortsatte de to følgende år under navnet Tinkoff Credit Systems og havde adskillige kendte ryttere som russerne Mikhail Ignatiev, Jevgenij Petrov og Pavel Brutt samt hviderusseren Vasil Kiryienka i truppen.
Tinkoff forlod cykelsporten, da det mere eller mindre statsfinansierede Katusha holdt sit indtog, og her kører i dag de tre nævnte russere, mens Kiryienka er en af de fremtrædende personligheder på det spanske Movistar.
Har beundret Bjarne Riis’ lederskab
»Jeg har hele tiden fulgt med i cykelsporten og beundret den måde, Bjarne Riis, drev sit mandskab på«, forklarer Oleg Tinkoff.
LÆS OGSÅ Riis præsenterer russisk bank som ny hovedsponsor
»Derfor sagde jeg også til mig selv, at hvis jeg nogensinde skulle vende tilbage, ville jeg ønske, at det kunne blive i selskab med Riis, og det er nu gået i opfyldelse«.
Contador bliver atter hovedpersonen
For Bjarne Riis betyder den ny aftale fred til at koncentrere sig om rytternes sportslige udfoldelser først og fremmest i Tour de France. Men også til gå i gang med planerne om at bygge det hold op, som i de kommende sæsoner helt klart vil koncentreres omkring Alberto Contador.
»At Alberto bliver hovedpersonen, er hævet over enhver tvivl. Han skal medvirke til, at vi genskaber verdens bedste cykelhold«, understreger Bjarne Riis.
OVERBLIKRiis' evige jagt på sponsorer
»Jeg vil ikke sætte nogen tidsfrist på, hvornår vi er så vidt, men det er da en realistisk tidshorisont, at det sker i hvert fald senest i 2015, hvor den ny aftale med Alberto udløber«.
Sikker på WorldTour status også næste år
»Med Tinkoff Bank i alliance med Saxo Bank har jeg imidlertid også fået et budget, der giver mig råderum til at ansætte nye ryttere, så vi kan styrke os over en bred front«.
»Jeg vil ikke ind på, hvor mange penge, jeg har til rådighed, men jeg vil blot slå fast, at jeg er sikker på, at vi kan sammensætte en trup, der også næste sæson vil have WorldTour-status«.
Men denne sidste konstatering henviser Riis til den uafklarede situation om, hvorvidt de verdensranglistepoint, Alberto Contador scorer, når han vender tilbage i begyndelsen af august tæller med til Team Saxo Bank-Team Tinkoffs konto, eller ej.
UCI står fast på omdiskuteret regel
Indtil videre står den internationale cykelunion, UCI, fast på reglen om, at dopingdømte ryttere i de første to år efter deres tilbagevenden ikke indgår i pointregnskabet, mens de sagtens kan hævde sig på den individuelle rangliste.
Og eftersom det danske mandskab ligger uhjælpeligt sidst på UCI-statistikken netop nu, og det er et af de elementer, der indgår i overvejelserne, når WorldTour licensen til efteråret skal fornyes, har det hidtil forekommet tvingende nødvendigt, at de point, Contador sandsynligvis henter i bl.a. Vuelta a Espana, også kommer holdet til gode.
Klar til at gå til CAS
Sådan er det langt fra sikkert, det ser ud længere, men det får ikke Riis til at opgive kampen mod UCI.
»Jeg er klar til at gå til den internationale sportsdomstol CAS, hvis det kræves. Og i øjeblikket undersøger jeg også, om jeg kan andre hold med, for det er jo ikke kun os, det går ud over«, understreger chefen for Team Saxo Bank-Tinkoff Bank.
»Jeg kan i hvert fald garantere, at jeg ikke giver op under vide«.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Danske læger udskriver falske regninger for fiktive konsultationer
Regioner opfordrer borgerne til selv at tjekke deres regninger på nettet.
Bayern rejser sig i et brag af en finale
Ministre tror på særskilt folkeafstemning om patentdomstol
Soloafstemning koster 100 millioner kroner og kan sænke valgdeltagelsen.
Yderligere tre anholdt for drab på soldat i London
Tre mænd er blevet anholdt i forbindelse med onsdagens drab på en britisk soldat på åben gade i London.
Pia K. efter Løkke-interview: »Jeg synes, det var pinligt«
Kessler er ankommet: Jeg vil være den bedste i aften
Forbrugerrådet: Brugerne taber på nyt retursystem på rejsekortet
Der er færre rejseminutter for pengene på rejsekortet end klippekortet.
Uniformeret soldat stukket med kniv i halsen Paris
En uniformeret fransk soldat er lørdag blevet angrebet med en kniv af en ukendt gerningsmand midt i Paris.
Spådom i Cannes: Her er årets vindere på verdens vigtigste filmfestival
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Tournyheder
Tophistorier Sport
Seneste TV Sport
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
18. maj. KL. 20.25 TV Fodboldfans og politi i voldsomme kampe efter Madrid-derby
14. maj. KL. 07.47 TV Fodboldtriumf endte i gadekampe i Paris
13. maj. KL. 15.25 TV Verdens værste målmandspræstation
10. maj. KL. 07.39 TV Dødfald inden America's Cup: OL-guldvinder fanget under katamaran i 10 minutter