Annonce
Annonce
Fodbold 7. dec. 2011 KL. 22.41

Manchester-klubber er sensationelt ude af Champions League

Færdig. Nemanja Vidic blev knæskadet og måtte skiftes ud allerede før pausen i Manchester Uniteds forsmædelige nederlag i Schweitz. - Foto: LAURENT GILLIERON/AP

Færdig. Nemanja Vidic blev knæskadet og måtte skiftes ud allerede før pausen i Manchester Uniteds forsmædelige nederlag i Schweitz. - Foto: LAURENT GILLIERON/AP

Manchester United og Manchester City har udspillet deres rolle i det fine selskab.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I Premier League topper de tabellen, men i Europas fineste selskab har Manchester-klubberne United og City udspillet deres rolle, inden det for alvor blev sjovt.

På en sort aften for engelsk fodbold blev de to klubber sparket ud af Champions League, og især for Manchester United er der tale om en kæmpe skuffelse.

Alex Fergusons mandskab skulle blot bruge et enkelt point i Schweiz mod FC Basel, men hjemmeholdet skabte med en 2-1 sejr sensationen.

Manchester City gjorde sit for at komme videre ved at slå Bayern München, men da Napoli vandt i Villarreal, er også Mancinis mandskab ude af Champions League.

Fejl af Lindegaards rival
Men lad os begynde i Basel, hvor Sommer, Streller og Frei løb med overskrifterne.

Hjemmeholdet skulle som sagt vinde for at gå videre til forårets knald-eller-fald kampe, og allerede efter ni minutter kom Basel på vinderkurs.

Den langlemmede Marco Streller udnyttede en fejl fra Uniteds spanske målmand David de Gea og sparkede køligt en ripost i kassen efter at David de Gea på et indlæg lavede en kluntet fodparade.

Herefter overlod hjemmeholdet initiativet til Manchester United, men englænderne manglede kreativitet og fart i spillet.

Farligst var det, når Nani kom over højrekanten, men enten var målmand Yann Sommer en sikker sidste skanse eller også var manglende skarphed i vejen for United-spillerne.

Især Wayne Rooney må være gået til pausen med en dårlig smag i munden efter, at han i det lille felt sparkede ud i den tomme luft på et indlæg fra Nani, som burde være omsat i mål.

United maste på
Hjemmeholdet havde ikke bolden nær så meget som United, men spillede mere direkte og lykkedes på den måde at komme til enkelte afslutninger og fremtvinge dødbolde på Manchester Uniteds banehalvdel.

Stortalentet Xherdan Shaqiri viste sig frem med gode ryk op ad banen, og man forstår godt, at mange klubber holder øje med den 20-årige midtbanespiller.

Billedet var det samme efter pausen. Manchester United maste på, men uden at få omsat overtaget til mål, selv om både Rooney og Nani havde gode forsøg.

Ganske symptomatisk var det hjemmeholdets Markus Steinhöfer, der stod for Uniteds største chance, da han efter et indlæg umotiveret hamrede bolden på sin egen overligger.

I stedet for en United-udligning var det dog hjemmeholdet, der bragte sig i front med 2-0. Også denne gang så Manchesters bagkæde skidt ud.

Et indlæg fra højre side af Xherdan Shaqiri passerede i det 83. minut hele vejen gennem feltet til bagerste stople, hvor målræven Frei dukkede op og skabte ekstase på tilskuerpladserne.

Herefter var det alle mand frem for United, og kort før slutfløjt var der panik i Basels felt. Bolden dansede frem og tilbage og endte til sidst over stregen med Phil Jones som manden bag scoringen.

Mere blev det dog ikke til trods tre minutters overtid, og Manchester United og Alex Ferguson må nu nøjes med Europa League til foråret.

Napoli vandt i Spanien
Det samme må bysbørnene og ærkerivalerne fra Manchester City.

Godt nok vandt holdet hjemme med 2-0 over et reservespækket Bayern München-hold på flotte mål af David Silva og Yaya Toure, men da Napoli i Spanien slog Villarreal med samme cifre, er Manchester City også færdige i Champions League.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe