Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Stolt italiensk landstræner: England ville kun forsvare sig
Succes. Italiens landstræner Prandellli roser sine spillere efter sejren over England. - Foto: Vadim Ghirda/AP
Italien lugter guld efter straffesejr over defensive englændere.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Den italienske landstræner Césare Prandelli har kun lovord til sine spillere, efter at Italien har spillet sig i EM-semifinalen mod Tyskland.
Landstræneren mener, at hans hold spillede bedre end England, selv om man måtte vente helt til den nervepirrende straffesparkskonkurrence på at finde vinderen. Her vandt italienerne med 4-2.
»Vi spillede en stor kamp og fortjente at vinde. Spillerne var ikke bare gode, de var mere end det, og i straffesparkskonkurrencer skal der altid lidt held til«.
»Vi forsøgte at spille fodbold og forsøgte at lokke England ud af deres forsvar, men de ville ikke komme ud«, konstaterer Prandelli, der først senere vil begynde at tænke på Tysklands-kampen på torsdag.
Pirlo vil have guld
I det opgør får han hårdt brug for en Andrea Pirlo, der er lige så veloplagt som mod englænderne.
Midtbaneveteranen styrede det italienske spil med stor omtanke og imponerede med et overlegent straffespark, der blev lobbet ind i det engelske mål. Juventus-manden blev da også kåret som banens bedste spiller.
»Jeg er glad for det, men det vigtigste er, at vi nu er klar til semifinalen mod Tyskland. Jeg håber, vi kan gå hele vejen«, siger Andrea Pirlo.
ritzau
Se også
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste EM
De bedste mål i 3D
Seneste resultater
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra