Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 3. maj. 2012 KL. 12.31

AaB kan se frem til at blive bundhold

AaB's direktør Lynge Jakobsen er bekymret for det nordjyske fodboldflagskib.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

AaB's direktør Lynge Jakobsen er glad for, at klubben i modsætning til sidste år ikke er en del af nedrykningskampen i Superligaen i foråret.

Men Lynge Jakobsen kan på grund af AaB's pressede økonomi godt blive bekymret for, hvordan det kommer til at gå klubben i næste sæson i Superligaen.

»Med vores nuværende situation kan jeg allerede sige, at medmindre der sker noget drastisk, kommer vi ikke til at bevæge os ret meget i transfervinduet. Så kan jeg godt blive bekymret«, siger direktøren til Tipsbladet.

Satser på unge talenter
AaB har af økonomiske årsager måttet satse meget på klubbens egne talenter, og det kan godt blive for meget, vurderer Lynge Jakobsen.

Læs ogsåKent Nielsen så AaB-mareridt mod FCK

»Man kan godt få for mange unge spillere samlet på en gang. Jeg kan da godt nu sidde og tænke: Det er Randers og Esbjerg, som rykker op, og HB Køge og Lyngby, der rykker ud«.

Bekymret for AaB
»Så kan jeg regne ud, hvordan Superligaen ser ud til næste år, når jeg kender de der størrelser. Hvis en nu spørger mig, hvem de fire er, der skal slås i bunden, så vil jeg med hjertet sige, at det bliver fandeme ikke os«.

Læs ogsåKent Nielsen: Vi manglede coolness mod AGF

»Men når jeg sidder i enrum og skal tænke efter min argumentation for, at det ikke bliver os, så bliver det sværere«, erkender Lynge Jakobsen over for Tipsbladet.

AaB ligger nummer otte i Superligaen med 35 point før torsdagens kamp ude mod OB.

Bliv ven med Politiken

ritzau