Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Prøvedyk
Hvis du altid har haft lyst at lære at dykke, men først vil snuse til dykkerkunsten uden at skulle gennem den certifikatgivende uddannelse.
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 2999 kr.
Alm. pris 3447 kr
|
|
Pluspris 125 kr.
Alm. pris 150 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Superliga-bundprop slår tophold
Mislykket. Rasmus Würtz (i rødt) og det øvrige AaB-hold havde svært ved at finde de målfarlige takter mod de usædvanlig defensive vestjyder. - Foto: MIKKEL BERG PEDERSEN/Polfoto
På to kontramål af Martin Braithwaite vandt Esbjerg overraskende over AaB og sender Brøndby under stregen.
Seneste TV
TV Historisk gods brændt ned til grunden
TV Han vil altid blive husket som 'Tony Soprano'
TV Bedøm selv: Se Corydon og Thornings omdiskuterede fødselsdagsvideo
TV Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
TV Se uddrag fra Obamas tale i Berlin
TV Luft under vingerne: Ny type flysimulator gør pilotuddannelser billigere
TV Kom på eksklusivt besøg i de kongelige jagtgemakker
TV Gense John F. Kennedys berømte tale »Ich bin ein Berliner«
Seneste Nyt
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det unge AaB-hold har lignet en million den seneste halvanden måned, men alle serier stopper på et tidspunkt, og det blev Superligaens absolutte bundhold Esbjerg, der bremsede nordjydernes sejrsstime med en 2-0-sejr.
Martin Braithwaite blev matchvinder med to kontramål i anden halvleg i en ellers halvtrist forestilling, der i lange perioder svarede til det triste efterårsvejr på Energi Nord Arena, hvor vinden susede og regnen silede.
Det var noget af en fuser for et ellers feststemt hjemmepublikum, der havde håbet på en ny udgave af de seneste tre AaB-kampe, som nordjyderne alle har vundet med 4-0.
LÆS MEREAaB spiller mere seværdigt end guldholdet i 2008
Det havde de imidlertid også opdaget i Esbjerg, som fra første spark var optaget af at bremse det fremstormende hjemmehold og åbnede i en ekstremt defensiv udgave.
Fra et forsvarsmæssigt synspunkt var det en vellykket taktik, for AaB var aldrig i nærheden af at score fire mål denne gang. Hjemmeholdet spillede for langsomt og havde det svært over for den massive forsvarsmur foran Esbjerg-målet.
Dybdeløb og gennembrud manglede
Aalborgenserne fik såmænd flyttet bolden fint rundt, men de manglede de dybdeløb og gennembrud, der kunne have fået esbjergenserne ud at løbe.
Nu blev det i stedet Esbjerg, der åbnede scoringen efter et kvarter af anden halvleg i en periode, hvor gæsterne havde fået flyttet spillet en smule længere frem på banen.
Formstærke Martin Braithwaite blev spillet fri i dybden, efter at Henrik Dalsgaard letsindigt havde smidt bolden væk, og den hurtige angriber fik sat et skud ind ved nærmeste stolpe, inden desperate AaB-forsvarere kom på tværs.
Målmand havde reflekserne i orden
Først da blev kampen virkelig intens, da AaB kastede alt frem i jagten på udligningen. Både Nicklas Helenius og Jeppe Curth var tæt på, men Lukas Hradecky viste flotte reflekser i målet.
Med 13 minutter tilbage straffede gæsterne igen et satsende hjemmehold, da Steffen Ernemann spillede Braithwaite fri til nok en scoring af U/21-landsholdsspilleren, der også nettede to gange mod OB i sidste spillerunde.
LÆS MEREHælmål baner vej for Esbjergs første sejr
Med den overraskende sejr er Esbjerg krøbet over nedrykningsstregen og har foreløbig lagt Silkeborg og Brøndby bag sig. AaB er fortsat nummer to, men er nu fire point efter førende FC København.
ritzau
Se også
Forbrugertilliden er steget markant den sidste måned
Ikke siden april 2009 har stigningen i danskernes forbrugertillid været større.
Ekspert om udbrændt gods: Det er en af perlerne
Over 36.000 lyn slog ned i Danmark og omegn
Tatto-Liz: De nye regler om farver er helt vanvittige
Skrappe krav til farver er ikke forelagt producenterne, kritiserer tatovører.
Kolleger reagerer med chok og sorg over 'Tony Sopranos' død
Mindst 65 oprørere i Syrien er fra Danmark
Mor Jane stifter forening mod afpressere
Mere end 20 værtshusejere går sammen og holder gadefest.
Sexolog: Mænd har ofte brug for flere orgasmer end kvinder
Ny jazzklub på havnefronten siger nej tak til offentlige kroner
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Fodbold
Tophistorier Sport
Seneste resultater
Seneste TV Sport
12. jun. KL. 12.34 TV Sportsredaktør: Farvel og tak til Morten Olsen
11. jun. KL. 13.28 TV Sportsredaktør: Helt ærligt, vi skal vinde over Armenien i aften
2. jun. KL. 13.25 TV Basejump i minus 18 grader: Vovehals springer ud fra Mount Everest
26. maj. KL. 21.21 TV Her går tyske fodboldbøller amok i London
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«
Nicklas Bendtner stopper fodboldkarrieren: Satser på rap-musik
Babysprog