Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Ottesens krydsede hænder kostede ekstraordinær finale
smutter. Armen krydsede foran Jeanette Ottesen i startspringet og så var den finalechance i 50 meter fri spoleret. - Foto: JENS DRESLING
Jeanette Ottesen lavede en lille fejl i startspringet og så var semifinalen kørt.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mest læste
400 m holdkap (k)
Lotte Friis
Bor i Vanløse. Deltager i OL for anden gang.
Læs mere
Jeanette Ottesen
Bor på Østerbro. Deltager i OL for tredje gang.
Læs mere
Mie Ø. Nielsen
Bor i Nørresundby. Deltager i OL for første gang.
Læs mere
Pernille Blume
Bor i Bagsværd. Deltager i OL for første gang.
Læs mere
Seneste Jeanette Ottesen
50 meter fri kunne have været disciplinen, der havde ført den knapt så klingende del af svømmernes olympiske målsætning over banetovet, men det blev ved otte danske finaler i svømning.
Den niende finale troede Jeanette Ottesen, hun kunne spurte hjem i 50 meter fri, men 24,99 sek. var 28 hundrededele for mange til at kunne skubbe Therese Alshammar væk fra afgørende 8.-plads.
»Jeg følte, jeg havde en dansk rekord i mig, men min start kiksede. Da jeg sprang i vandet fik jeg krydset hænderne foran mig, det kostede noget fart, og så er løbet kørt i et 50 meter-løb, hvor alting bare skal stemme perfekt«, forklarede Jeanette Ottesen.
En sidste 100 meter for pigernes skyld
Hun sluttede på 12.-pladsen i en disciplin, der kun rangerer som hendes tredjebedste, men havde hun opfyldt forventningen om at forbedre sin egen danske rekord på 24,62 sek., havde det rakt til endnu en finale, der ville have været hendes femte ved dette OL.
Jeanette Ottesen har en enkelt tilbage i morgen, når det gælder 4x100 meter medley, og det skal hun nok blive klar til.
»Heldigvis er det en holdkap, hvor jeg også skal svømme for de andre piger, så jeg skal nok klare en sidste 100 meter, selv om jeg er træt. Havde det kun været mig selv, der skulle svømme, var det blevet svært«, erkender Danmarks hurtigste kvindelige svømmer.
Se også
Seneste Svømning
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere