Annonce
Internationalt 17. jul. 2010 KL. 21.17

Hash-cafeer kan blive lukket land for udlændinge

Det er i orden at lukke hollandsk cafe, der sælger hash til udlændinge, mener generaladvokat.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Generaladvokatens funktion:

I tilknytning til EU-Domstolen findes otte såkaldte generaladvokater, der har samme kvalifikationer som Domstolens dommere.

Deres opgave er offentligt at fremsætte et upartisk og uafhængigt begrundet forslag til afgørelse i de konkrete sager.

Da der kun er otte generaladvokater, besættes de fem pladser permanent af de store lande (Frankrig, Tyskland, Storbritannien, Italien og Spanien), mens de øvrige tre går på skift mellem de andre EU-lande.

Generaladvokatens udtalelse tager stilling til sagen, som den er forelagt for Domstolen, og udtalelsen er bygget op på samme måde som en dom.

Udtalelse er dog ikke bindende, og det kan derfor forekomme, at der er forskel på indholdet i en generaladvokats udtalelse og den efterfølgende dom.

Holland kan godt forbyde udlændinge adgang til de såkaldte coffee shops, der er cafeer, som sælger lette euforiserende stoffer som hash.

Det har generaladvokat Yves Bot fastslået i en udtalelse, efter at politiet har lukket en cafe med udenlandske kunder.

Udtalelsen er ikke bindende, men det er et begrundet forslag til en afgørelse i en sag, som skal for EU-domstolen.

Turisme er en udfordring
Holland har haft store problemer med turister, der kommer til landet på grund af den nemme adgang til hash og andre lette euforiserende stoffer.

Derfor har byen Maastricht, der ligger tæt på grænserne til Belgien og Tyskland, besluttet at forbyde udenlandske statsborgeres afgang til hash-cafeerne.

De kommer for at ryge sig skæve og skaber offentlig uorden og grobund for et marked af hårdere stoffer, lyder argumentet.

LÆS ARTIKELHolland vil stramme hashpolitikken

En cafe i Maastricht har derefter to gange haft kontrolbesøg af politiet, der har fundet kunder i butikken uden hollandsk statsborgerskab.

Derfor er cafeen blevet lukket, og det fik ejeren, Marc Joseman, til at tage sagen videre til den lokale byret.

Da narkoturisme udgør en reel og tilstrækkelig alvorlig trussel mod den offentlige orden i Maastricht, er en udelukkelse af udlændinge fra coffee shops et nødvendigt middel til at beskytte beboerne

Her fik han medhold i sagen, da retten fandt, at afvisningen af at betjene udenlandske kunder var en overtrædelse af artikel 1 i EU-forfatningen, der forbyder forskelsbehandling af unionens borgere.

Tvivl om forskelsbehandling
Sagen endte dog hos statsrådet i Holland, som besluttede at sende sagen videre til EU-Domstolen.

Der ligger den nu og venter på en vurdering af, om reglerne er forenelige med EU's regler om det indre marked og forbuddet mod forskelsbehandling.

Det er i den forbindelse, at generaladvokat Yves Bot har givet sin udtalelse i sagen.

Cannabis er ikke som andre varer
Udtalelsen er bygget op på samme måde som en dom, men den er ikke på nogen måde bindende. Rådgivningen bliver dog fulgt i en overvejende del af tilfældene.

SKÆV.  Borgmestre i flere byer i Holland vil have lukket de såkaldte coffee shops, det blandt andet sælger hash. Arkivfoto. Generaladvokat Bot påpeger i sin udtalelse, at cannabis og andre bløde stoffer ikke er varer som alle andre, og at salget deraf ikke er afhængigt af den frie bevægelighed, som EU-lovgivningen sikrer.

Kun narkotika, der skal bruges medicinsk, kan falde ind under reglerne for det indre marked.

Forbud skal beskytte
»Da narkoturisme udgør en reel og tilstrækkelig alvorlig trussel mod den offentlige orden i Maastricht, er en udelukkelse af udlændinge fra coffee shops et nødvendigt middel til at beskytte beboerne«, siger generaladvokat Yves Bot.

Ydermere påpeger Bot, at EU's medlemslande selv har ansvaret for den offentlige orden på deres eget område, og derfor gerne må lave de nødvendige foranstaltninger for at opretholde den offentlige orden.

»Det er op til hver af EU's 27 nationer at bestemme de nødvendige foranstaltninger til opretholdelse af den offentlige orden«, siger Yves Bot.

Ville lovliggøre alle typer
I Holland har det været lovligt siden 1976 at købe og besidde små mængder af hash.

Kun på grund af pres fra andre lande lykkedes det ikke for hollænderne at lukke totalt op for euroforiserende stoffer.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Politik
29. maj. KL. 08.03

Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter

Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen