Annonce
Internationalt 2. sep. 2010 KL. 09.39

Nødhjælpen til Pakistan er gået i stå

FN har kun fået tilsagn om to tredjedele af den hjælp, der er behov for.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

OVERSVØMMELSER

I slutningen af juli blev Pakistan ramt af det værste uvejr i mange årtier.

Oversvømmelserne har kostet tusindvis af liv, mens millioner er blevet hjemløse.


Nødhjælpsindsatsen i det oversvømmelsesramte Pakistan er spændt til det yderste på grund af katastrofens hidtil usete omfang. Samtidig er strømmen af international bistand til landet nærmest gået i stå, meddeler FN.

De nu månedlange og katastrofale oversvømmelser har kostet 1.760 mennesker livet og berørt i alt 18 millioner mennesker. Otte millioner er helt afhængige af nødhjælp, hvis de skal overleve.

Nødhjælpen tog til, men er gået i stå
Strømmen af nødhjælp, der til at begynde med gik meget langsomt, tog til i styrke i midten af august. Men i den seneste uge er hjælpen igen gået næsten i stå. FN har kun fået tilsagn om to tredjedele af den hjælp, som verdensorganisationen skønner, at der er behov for.

»Når vi ser på, hvor mange mennesker, der har behov for hjælp, så er denne nødhjælpsindsats af et helt uset omfang. Vi skal nå mindst otte millioner mennesker fra Karakoram-bjergkæden i nord til Det Arabiske Hav i syd«, siger Manuel Bessler, der er leder af FN's kontor for humanitære anliggender Ocha.

En milliard dollar fra Verdensbanken
Verdensbanken besluttede onsdag at øge sit bidrag til Pakistan til en milliard dollar (5,8 milliarder kroner) på grund af truslen mod Pakistans fødevareforsyninger. Oversvømmelserne har ødelagt 3,6 millioner hektar frodig landbrugsjord.

FN's verdensfødevareprogram WFP advarer om, at Pakistan står over for en tredobbelt trussel mod fødevareforsyningen. Både såsæd, afgrøder og indkomster er ramt.

LÆS OGSÅHemmeligt FN-notat: Nødhjælpsarbejdere er i overhængende fare

I det sydlige Pakistan protesterede hundreder af sultne og desperate familier mod, at de ingen nødhjælp har fået.

Protesterne kommer på et tidspunkt, hvor Pakistans premierminister, Yousuf Raza Gilani, advarer om, at Pakistan risikerer en inflation på op til 20 procent, lavere økonomisk vækst, tab af arbejdspladser og social uro på grund af oversvømmelserne.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste Internationalt

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen

Det sker
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)
28. maj. KL. 12.36

På onsdag går det løs: Din Distortion

ibyen anbefaler

restaurant & cafe