Annonce
Internationalt 5. sep. 2010 KL. 19.26

ETA's våbenhvile giver ringe håb om fred

Seneste våbenhvile blev sprængt i stykker af en bilbombe i Madrids lufthavn.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

ETA

ETA, Euzkadi Ta Azkatasuna, ('det baskiske hjemland og frihed'), baskisk organisation. ETA dannedes i 1959 og blev kendt for sin voldelige modstand i 1960'erne og 1970'erne mod Francos regime, som undertrykte baskerne. Organisationens mål var både nationalistisk med krav om et uafhængigt og forenet Baskerland og antikapitalistisk. Efter Francos død i 1975 rettede ETA terroren mod de nye demokratiske myndigheder i Madrid og fra 1980 mod de nye selvstyreorganer i Baskerlandet.

Efter mislykkede hemmelige forhandlinger om våbenhvile markerede ETA sig atter i 1997 med et makabert mord på den unge konservative kommunalpolitiker Miguel Ángel Blanco (1968-97). Handlingen udløste den hidtil største folkelige modstand mod ETAs terror i form af massedemonstrationer i flere større spanske byer. Siden 1968 er over 800 personer blevet dræbt. Efter terrorangrebet på USA 11.9.2001 kom ETA på EUs liste over terrororganisationer, og i 2002 blev en lov vedtaget i Spanien, som gjorde det muligt at forbyde ETAs politiske talerør, partiet Herri Batasuna (Folkets Enhed).

Kilde: Gyldendals Åbne Encyklopædi

Det ligner en udstrakt hånd for nye fredsforhandlinger, efter ETA i dag har erklæret i en video, at den vil lade våbnene hvile og i stedet arbejde på en demokratisk proces.

Alligevel afleder den lovede våbenhvile mere skepsis end glæde.

LÆS OGSÅSpanske terrorister erklærer våbenhvile

»Nogle vil måske kalde den nye våbenhvile historisk eller slutningen af konflikten. Men vi har set det før. En våbenhvile er bare en anden form for taktik«, siger lektor i sikkerhedsstudier på Madrids Rey Juan Carlos Universitet, Rogelio Alonso, til BBC.

Separatistbevægelsen har over de seneste 50 år kæmpet for et frit Baskerland og bliver af både EU og USA betragtet som en terrorgruppe. Kampene, der både omfatter bomber og skyderier, har gennem årene kostet mere end 850 mennesker livet.

Har brudt flere våbenhviler
ETA har adskillige gange over de senere år brudt en erklæret våbenhvile.

Senest skete det i 2006, hvor en våbenhvile, ETA ellers havde erklæret for permanent, fik en brat slutning efter ni måneder med en bilbombe i Madrids lufthavn. Bomben kostede to mennesker livet og forårsagede massive ødelæggelser.

»ETA er ikke interesseret i en permanent stop på volden. Vi har prøvet med dialog mange gange. At fortsætte med at forhandle vil være en fejl«, siger lektor Rogelio Alonso.

Vag og vanskelig våbenhvile
Samtidig er den nye våbenhvile fra ETA vag og vanskelig at gennemskue indholdet af, vurderer CNN's Madrid-redaktør Al Goodman.

DOKUMENTATIONLÆS UDDRAG AF MEDDELELSEN FRA ETA HER(eksternt link på engelsk)

»ETA siger ikke noget om, hvorvidt det er en permanent våbenhvile eller ej. De siger, de stopper med deres væbnede angreb, men de siger ikke noget om, hvad de anser som forsvarshandlinger. Så der er en stor portion skepsis forbundet med den nye erklæring«, siger Al Goodman til CNN.

Regeringen er tavs
Den spanske regering er ikke kommet med en officiel reaktion på ETA's video. Og ifølge Al Goodman skal man ikke forvente særligt imødekommende kommentarer, hvis der kommer en officiel udmelding.

Han forklarer, at den spanske regering getagende gange har sagt, at den eneste ETA-udmelding, den kan bruge til noget, er, at ETA vil stoppe med enhver form for vold.

LÆS OGSÅPolitiet afslører ETA-bombefabrik

»ETA skal sige præcis, hvor og hvornår de har tænkt sig at aflevere deres våben. Det er det eneste, der kan få regeringen til forhandlingsbordet igen. Alt mindre end det er ikke nok på grund af, hvad der er sket før - blandt andet med brudet på den permanente våbenhvile i 2006«, siger Al Goodman.

En terrorgruppe i knæ
ETA's våbenhvile kommer ifølge BBC på et tidspunkt, hvor det er alment anerkendt, at ETA er svagere end nogensinde før i sin i alt 51-årige historie.

Mere end 700 af dets medlemmer sidder i fængsel, og gruppen har ikke udført dødelige angreb i over et år.

LÆS OGSÅBaskisk terrororganisation står uden topledelse

Politiet i både Frankrig og Spanien har over de seneste måneder foretaget en række anholdelser af ETA-folk, hvor flere regnes for at være topfolk i gruppen. For eksempel anholdt fransk politi i maj Mikel Kabikoitz Karrera Sarobe, også kendt som 'Ata', der betragtes som den militære leder af ETA.

LÆS OGSÅAnholdt ETA-leder var Spaniens mest eftersøgte

Ifølge BBC vil ETA's våbenhvile i manges øjne mere ligne et forsøg på at skjule dens svaghed end afspejle et egentligt ønske om fred.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Uovervindelig? Hvis Mitt Romney vinder halvdelen af de delegerede i dagens primærvalg i delstaten Texas, vinder han samtidig reelt posten som republikanernes præsidentkandidat mod Obama. - Foto: Olivier Douliery

Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig

Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen