Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 16. okt. 2010 KL. 08.20

Kone advarede FBI mod JP-terrorist

David Headleys hustru advarede i 2005 FBI om sin mand. Han har indrømmet medvirken til det store Mumbai-terrorangreb.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Konen til den terroranklagede David Headley advarede det amerikanske forbundspoliti FBI om, at hendes mand modtog terrortræning hos en militant pakistansk gruppe længe før pakistansk-amerikaneren deltog i planlægningen af terrorangrebet i Mumbai i 2008.

Avisen Washington Post skriver, at Headleys kone i august 2005 advarede FBI-agenter om, at hendes mand var blevet trænet af gruppen Lashkar-e-Taiba og var i kontakt med ekstremister.

Headley er anklaget for at have deltaget i planlægningen af terrorangrebet i Mumbai i november 2008, hvor 166 mennesker blev dræbt og 300 mennesker såret. Han er desuden anklaget for at have planlagt et terrorangreb mod Jyllands-Posten i Århus - en anklage, han har tilstået.

LÆS MERETerrorsigtet erklærer sig skyldig

Headleys kone, som ikke bliver navngivet i Washington Posts artikel, ringede til en terrorhotline efter at have været i et slagsmål med sin mand i august 2005.

FBI-agenter fulgte op på opkaldet og interviewede hende tre gange, hvor hun blandt andet fortalte, at hendes mand »var et aktiv militant medlem af terrorgruppen Lashkar-e-Taiba, havde trænet intensivt i pakistanske lejre og shoppet efter natkikkert«.

Rejste frit før terrorangreb
På trods af konens advarsel var Headley i stand til at bevæge sig frit. Han rejste både til Pakistan, Indien, Dubai og Europa i løbet af 2006 og indsamlede informationer og materiale, der førte til terrorangrebet i 2008.

Amerikanske antiterroragenturer advarede sine indiske kolleger om muligheden for et angreb fra Lashkar-e-Taiba i 2008, men det er uklart, om deres tip byggede på udsagn fra Headleys kone.

LÆS OGSÅDavid Headleys kone: Godt min mand tilstår terror

Headley pralede angiveligt selv med at være meddeler for den amerikanske narkoanklagemyndighed (DEA) og FBI forud for angrebene i Mumbai. Det fortalte han blandt andet til sin kone.

Radikaliseret i Pakistan
Pakistansk-amerikaneren havde arbejdet som DEA-meddeler i 1990'erne, da han gik under fødselsnavnet Daood Gilani og var blevet arresteret for heroinsmugling fra Pakistan.

Efter en anholdelse nummer to og yderligere arbejde som meddeler tog han til Pakistan, hvor han blev radikaliseret.

Det var efter angrebene 11. september 2001, at han begyndte at fortælle folk, at han arbejde for et fælles DEA-FBI projekt.

FAKTADanske terrorsager

De føderale myndigheder i USA siger, at de ikke tror, at han nogensinde har arbejdet for FBI.

Headley har indrømmet at have deltaget i planlægningen af Mumbai-angrebet til gengæld for at undgå udlevering til Indien og dødsstraf.

ritzau