Annonce
Internationalt 18. dec. 2010 KL. 21.18 opdateret 18. dec. 2010 KL. 22.04

USA's senat støtter erklærede bøsser i militæret

Senatet støtter præsident Barack Obamas kamp for at få erklærede homoseksuelle i militæret.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Et flertal i det amerikanske senat stemte lørdag for en ophævelse af en lov, der har forbudt erklærede homoseksuelle at gøre tjeneste i USA's militær. Efter afstemningen går lovudkastet videre til præsident Barack Obama, som skal underskrive det, inden det træder i kraft.

I Senatet stemte 65 for at bringe det eksisterende forbud til ophør, mens 31 stemte imod. Det andet kammer i Kongressen, Repræsentanternes Hus, stemte for en ophævelse af forbuddet tidligere på ugen.

Obama lovede at fjerne forbud
Senatorerne havde inden afstemningen vedtaget at afslutte debatten om den eksisterende lov, der har støttet en praksis, hvor homoseksuelle har kunnet gøre militærtjeneste, så længe de blot var tavse om deres seksuelle orientering.

»Ved at bringe denne praksis med 'ikke at spørge og ikke at sige' til afslutning vil vores lands militær ikke længere være foruden de tusinder af patrioter, som havde været forbilledlige som soldater, men som blev tvunget til at forlade de væbnede styrker, blot fordi de var homoseksuelle«, hed det i en erklæring fra Det Hvide Hus om afstemningen.

LÆS OGSÅOrdre fra Pentagon: Rekrutter må godt være homoseksuelle

Obama lovede at få fjernet forbuddet under sin valgkamp i 2008.

Over 13.000 mænd og kvinder er blevet tvunget til at forlade militæret, fordi de ikke havde lagt skjul på deres homoseksualitet. Mange af dem siger, at de vil vende tilbage, når en ny lovgivning er på plads.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 11.56
Foto: JUST LARS

Søvndal: Skattereform er et skulderklap til lønmodtagere

Regeringen forsvarer, at skattereformen er socialt afbalanceret.

Film
29. maj. KL. 12.38
Falmet. Bruce Willis er langt fra fordums styrke, mener Politikens anmelder. Her ses Willis ved den netop overståede Cannes-festival, hvor han deltog på grund af sin medvirken i filmen 'Moonrise Kingdom'. - Foto: Lars Just

Bruce Willis stiller efterhånden op til hvad som helst

Actionhelten er reduceret til birolleskuespiller. Også i den ringe 'Catch 44'.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien