Annonce
Internationalt 9. jul. 2011 KL. 17.07

USA stævner syriske diplomater for skjult kamera

Syrisk ambassadør filmede fredelige aktivister i USA. Syrien hævnede sig på demonstranters syriske familie, påstår USA.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det arabiske oprør

Det amerikanske Udenrigsministerium stævner nu den syriske ambassadør i USA, Imad Moustapha.

Ministeriet har nemlig modtaget rapporter om, at syriske diplomater skulle have filmet folk, der protesterer fredeligt mod Syrien i USA.

Disse film har tilsyneladende efterfølgende fået konsekvenser for familien til de filmede i Syrien. Det skriver BBC i dag.

USA: Demonstranter i USA har retten på deres side
»Vi har modtaget rapporter om, at syrisk ambassadepersonale under ambassadør Moustaphas bemyndigelse har lavet overvågningsvideo og -fotografi af folk, der deltog i fredelige demonstrationer i USA«, skrev sekretariatsassistent ved Udenrigsministeriets Sikkerhedskontor Eric Boswell i en erklæring.

Han påpeger ligeledes, at USA tager den slags sager om udenlandsk myndigheders forsøg på at indskrænke individers ytringsfrihed på amerikansk jord særdeles alvorligt.

LÆS OGSÅAmnesty: Syrisk præsident er lige så slem som Gaddafi

»Desuden efterforsker vi rapporter om, at den syriske regering har straffet syriske familiemedlemmer for deres slægtninges gerninger i USA, hvor de udøver deres lovmæssige rettigheder«, skriver Eric Boswell videre.

Han afslutter ifølge BBC med at love, at USA vil svare tilbage på passende vis på denne uskik.

Syrien beskylder USA for opildne til protest
Syrien har også set sig godt gal i skralden på deres amerikanske kolleger.

Myndighederne i Syrien tordner nemlig samtidig over den amerikanske ambassadør i Syrien, Robert Fords, besøg i oppositionens højborg, byen Hama i denne uge.

De mener, han blander sig i landets interne anliggender ved at besøge oprørene i byen, hvor han tilbragte et døgn sammen med den franske ambassadør i det mellemsøstlige land, Eric Chevallier. Det skriver Ritzau i dag.

LÆS OGSÅUSA's ambassadør skal følge Syrien-demo på tæt hold

De to ambassadører var rejst til oprørsbyen for at vise dem deres sympati. De blev mødt med blomster og olivengrene.

De syriske myndigheder mener, at besøget er et klart signal om, at amerikanerne vil opildne til protester mod Bashar Al-Assads regime, og at de vil styrke oppositionen imod selvsamme, skriver Reuters.

Amerikanerne afviser anklagen fra de syriske myndigheder, men siger ifølge BBC, at de i øjeblikket undersøger sagen.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Krigen mod Taleban
23. feb. KL. 12.30

Koranafbrænding koster to Nato-soldater livet

To Nato-soldater er blevet dræbt af en soldat fra den afghanske hær.

Nettet
23. feb. KL. 11.42
afsløret. Sådan ser en del af de 1,4 millioner lækkede log-filer ud.

1,4 millioner pornosurferes mail og kodeord lækket

Mindst 700 danskere har fået offentliggjort deres personlige oplysninger.

Politik
23. feb. KL. 11.05
Inviteret. Det var under sit ugentlige tirsdagspressemøde i forige uge, at statsministeren annoncerede sit besøg hos USA's præsident Barack Obama. - Foto: MIE BRINKMANN

Thorning tager EU's økonomiske krise med til Barack Obama

Statsminister Helle Thorning Schmidt (S) rejser på officielt statsbesøg til USA.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Latter. Komikeren Carsten Bang kan opleves på Comedy Zoo her i februar. -Foto: Mogens Flindt. - Foto: FLINDT MOGENS
23. feb. KL. 12.20

Guide: Her kan du få et billigt grin

ibyen anbefaler

restaurant & cafe