Annonce
Internationalt 1. feb. 2012 KL. 16.29

USA vil udveksle fanger i forhandling med Taleban

Efter 11 år som fanger på Guantanamo-basen kan fem terrormistænkte se frem til husarrest i Mellemøsten.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De faldne soldater

Siden 2002 er dusinvis af danske soldater faldet i Aghanistan - de fleste som følge af vejsidebomber.

I et forsøg på at fremskynde en fredsaftale med Taleban i Afghanistan er USA parat til at overføre fem fanger fra fængslet i Guantanamolejren til husarrest i Qatar.

Det skriver flere amerikanske medier, efter at to af USA’s øverste efterretningsfolk tirsdag deltog i en høring i Kongressen. Hverken CIA-chefen David Petraeus eller regeringens efterretningschef Jim Clapper benægtede, at handlen med Taleban er på bordet.

»Vores position er i det mindste at udforske potentialet for at forhandle med dem som del af en overordnet aftale om situationen i Afghanistan«, sagde Jim Clapper ifølge nyhedsbureauet AP.

Sendt til Guantamo i 2001
De fem fanger i fokus, er angiveligt alle blandt de første, der blev sendt til Guantanamo i 2001, og alle mistænkte for at være Talebantilhængere. Ingen af dem er mistænkt for at have dræbt amerikanere.

Taleban er i færd med at oprette et repræsentationskontor i golfstaten Qatar, og USA lægger voldsomt pres på Afghanistans præsident Karzai for at få ham til at sætte sig til forhandlingsbordet.

Karzai har angiveligt været meget skeptisk over for udvesklingen af fanger, fordi sådan en handel mellem USA og Taleban kunne udstille, at Karzai ikke selv har snor i sit lands fremtid.

LÆS OGSÅHemmeligt Nato-dokument: Pakistan er i ledtog med Taleban

Ifølge amerikanske medier skal afghanske myndigheder derfor muligvis have en form for kontrol med den husarrest, som de fem fanger skal placeres i. USA vil ikke acceptere at sende dem til Afghanistan af frygt for, at de skal blive løsladt.

Den amerikanske regering har lovet at konsultere politikerne Kongressen inden en eventuel udveksling, og det kan blive en stor forhindring. Flere republikanske politikere har allerede udtalt sig imod idéen, og den ledende republikanske præsidentkandidat Mitt Romney angriber jævnligt Barack Obama for at være for svag og bringe USA’s sikkerhed i fare.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Krigen i Afghanistan

ISAF opererer under et fredsskabende mandat, der er vedtaget af FN's Sikkerhedsråd.

Der har været danske soldater i Afghanistan siden 2002.

I begyndelsen bidrog Danmark med specialstyrker til den amerikansk ledede krig mod Taleban og al-Qaeda.

Senere deltog Danmark i FN's internationale sikkerhedsstyrke. Fra 2003 har de danske soldater været en del af ISAF-styrken.

ISAF er ikke en FN-styrke, men en NATO-ledet koalition, der har soldater fra i alt 42 lande – herunder 26 NATO-lande.

Det er første gang, NATO opererer uden for det umiddelbare ansvarsområde omkring Nordatlanten.

Danmark har omkring 650 soldater i Afghanistan.

Kilde: Hok

Dokumentation: Her opererer de danske soldater (eksternt link)

Siden 2002 har en række danske soldater mistet livet under indsatsen i Afghanistan.

Se flash-grafik med de danske dødsfald

Oversigt: Dræbte danske soldater i Afghanistan

Foto: Miriam Dalsgaard
Foto: Miriam Dalsgaard

Politiken har fulgt seks spejdersoldater i Afghanistan, der hver dag er sammen på liv og død. Gruppe 1 skulle opleve det værst tænkelige.

Reportage:
'Kammerater i krig'

Foto: MIRIAM DALSGAARD
Foto: MIRIAM DALSGAARD

Politikens fotograf Miriam Dalsgaard var med danske soldater på patrulje i Helmand.

Se hendes billedserie fra soldaternes hverdag

Danmark har deltaget i krigen i Afghanistan siden 2001

Fotoserie: Hverdagsliv i Afghanistan

Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP
Foto: DARIO LOPEZ-MILLS/AP

Det er 10 år siden, at USA invaderede Afghanistan.

Politikens internationale redaktør, Michael Jarlner, gør status i denne tv-analyse:

Redaktør: Afganistan-krig har kun været en halv sejr

Foto: MIKHAIL METZEL/AP
Foto: MIKHAIL METZEL/AP

Politiken fortæller historien om den danske deltagelse i krigene i Irak og Afghanistan.

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

Det sker
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)
28. maj. KL. 12.36

Fra onsdag går det løs: Din Distortion

ibyen anbefaler

restaurant & cafe