Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 22. jun. 2012 KL. 11.28

Storbanker revser Moody's efter kredittæsk

Det bliver dyrere for verdens storbanker at låne penge efter nedgradering.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

En stribe af verdens største banker raser mod kreditvurderingsbureauet Moody's, der har nedgraderet bankernes kreditværdighed og dermed gjort det dyrere for dem at låne penge.

»Citi er meget uenig med Moody's analyse af bankindustrien og mener, at nedgraderingen af Citi er vilkårlig og helt og aldeles uberettiget. Moody's tilgang er alt for tilbageskuende og anerkender ikke den transformation, Citi har gennemgået de senere år«, skriver storbanken Citigroup blandt andet i en pressemeddelelse på sin hjemmeside.

Moody's giver ikke tilstrækkeligt med kredit for de markante forbedringer, som vi har gjort

Royal Bank of Scotland

Bankerne bløder
Andre storbanker, som har fået et hak i tuden af Moody's er Deutsche Bank, Barclays, Citigroup, HSBC og Goldman Sachs.

Ifølge Moody's er bankerne sårbare over for den særdeles skrøbelige og omskiftelige økonomiske situation på de finansielle markeder for tiden.

Moody's fremhæver, at flere af bankerne har tabt store beløb under krisen, mens andre kun har klaret sig med støtte udefra.

LÆS OGSÅ Verdens storbanker får tæsk af ratingbureau

Men selv om nedgraderingen ikke burde komme som en overraskelse for de store finanshuse, da den blev varslet første gang i februar, tager bankerne den altså ikke for gode varer.

Det gælder også Royal Bank of Scotland, som deler Citigroups kritik af kreditvurderingsbureauet for at være tilbageskuende.

»Moody's giver ikke tilstrækkeligt med kredit for de markante forbedringer, som vi har gjort i forhold til bankens balance, kapitalgrundlag og risikoprofil«, skriver Royal Bank of Scotland i en kommentar til nedgraderingen.

Bureauer får hug
Det er ikke første gang, at Moody's eller et af de øvrige kreditvurderingsbureauer får tæsk for at overreagere og dermed gøre det dyrere for bankerne at låne penge på de internationale lånemarkeder, hvor kreditværdigheden er et afgørende parameter.

Flere danske banker har sat spørgsmålstegn ved kreditvurderingsbureauernes optræden efter at være blevet nedgraderet, som det blandt andet skete for Danske Bank i slutningen af sidste måned.

LÆS OGSÅProfessor: Der er tre grunde til, at Moody's straffer bankerne

Paradoksalt nok var det modsatte tilfælde i tiden efter at finanskrisen brød ud i efteråret 2008 med Lehman Brothers' kollaps i USA.

Her blev kreditvurderingsbureauer tværtimod kritiseret for at have optrådt alt for passivt og ikke ageret tilstrækkeligt på de faresignaler, der var i blandt andet USA med et boligmarked helt ude af balance.

FACEBOOKBliv ven med Politiken