Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 11. jul. 2012 KL. 17.08

Politiet skyder med gummikugler efter demonstranter

Den spanske regerings nedskæringer fører til voldsomme sammenstød i Madrid.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

Demonstrationer mod regeringens bebudede besparelser har ført til sammenstød mellem politiet og tusindvis af demonstranter i Spaniens hovedstad, Madrid.

Flere medier beretter, at politiet har affyret mindst en salve af gummikugler mod demonstranterne, som svarer igen ved at kaste fyrværkeri og flasker mod betjentene.

LÆS OGSÅSpanien hæver moms i ny kriseplan

Ifølge Madrids redningstjeneste er 43 blevet skadet under sammenstødene. Heraf 12 betjente.

Otte af de tilskadekomne modtager behandling for deres skader på hospitalet, men der er ingen alvorligt tilskadekomne.

Ramt i benet
En af de tilskadekomne er den pensionerede minearbejder Olvido Gonzales på 67 år.

Han blev ramt i benet af en gummikugle og siger, at han så mindst ti andre blive ramt.

»Vi gik stille og roligt af sted for at komme hen til det sted, hvor fagforeningens ledere holdt taler, og så begyndte de (politiet, red.) at skyde uden varsel«, siger han til nyhedsbureauet AP.

SE OGSÅNye protester er under opsejling i Spanien

Demonstrationerne blev startet af en stor gruppe minearbejdere, som de seneste 44 dage har marcheret fra alle dele af landet mod hovedstaden i protest mod, at regeringen vil skære kulstøtten med 60 procent.

»Jeg er her for at forsvare mit arbejde. Rajoy (Spaniens premiereminister, red.) forbryder sig mod økonomien og slår den ihjel. Det er jo bare nedskæringer og flere nedskæringer«, siger minearbejderen David Menendez.

Sympatisører
Men efter dagens udmelding fra den spanske regering om, at der frem mod 2015 skal spares 65 milliarder euro på de offentlige budgetter, og at momsen vi blive hævet fra 18 til 21 proccent, fik de følgeskab af tusindvis af sympatisører.

Sympatisørerne ser minearbejdernes kamp som et symbol på Spaniens økonomiske problemer og rekordhøje arbejdsløshed.

»Jeg er her ikke bare for at vise min solidaritet. Vi er nødt til at protestere for at stoppe denne galskab. Rajoy forsvarer bankerne og de rige. Han vil hellere redde bankerne end minearbejderne«, siger 52-årige Marcher Pepi Garcia, der til dagligt arbejder som servitrice på et hotel.

LÆS OGSÅEU lande giver Spanien længere tid til at få styr på økonomien