Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 14. dec. 2007 KL. 08.38

Gerningsmænd til terrorbombe i Algeriet identificeret

Dødstallet efter bombeattentaterne i Algeriet er steget til 37. Bombemænd var terrordømte, der havde fået amnesti, siger sikkerhedskilde.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Dødstallet efter tirsdagens bombeattentater i Algeriet er steget til 37, efter der blev fundet yderligere seks omkomne.

Ligene blev bjærget fra murbrokkerne ved FN’s bygning, der var blandt målene for angrebet.

Samtidig sagde en sikkerhedskilde til nyhedsbureauet AP, at det var to terrordømte mænd, som havde fået amnesti og var blevet løsladt, der gennemførte selvmordsbombeangrebene.

Militante har meldt sig selv
Angiveligt var en af bombemændene en 64-årig kræftsyg mand, mens den anden var en 32-årig mand fra en fattig forstad til hovedstaden Algier.

Sikkerhedskilden udtalte sig på betingelse af anonymitet.

Regeringen har givet amnesti til et stort antal personer i et forsøg på at stoppe et 15 år langt islamistisk oprør.

Det har betydet, at tusinder af militante har meldt sig selv, men det har samtidig udløst vrede hos familierne til ofrene for den langvarige konflikt.

ritzau/AP

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer