Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 20. jul. 2008 KL. 22.01

Colombianere kræver gidsler sat fri

Demonstrationer over hele Latinamerika, Europa og resten af verden skal øge presset på Colombias guerillagrupper.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Colombianerne er på gaden i stort tal for at protestere mod de mange bortførelser, der har plaget landet siden guerrillakrigen startede for 44 år siden.

Demonstranterne opfordrer Colombias Væbnede Revolutionære Styrker (FARC) og andre illegale grupper til at holde op med at tage gidsler og opgive våbnene, og dette års colombianske Uafhængighedsdag er blevet omdøbt til "Frihedsdagen" for de 2800 mennesker, der fortsat holdes fanget i fjerntliggende egne af junglen og lejre i bjergene.

I Paris holdt det tidligere gidsel Ingrid Betancourt en koncert som led i en række demonstrationer rundt om i Europa og Latinamerika, der skal støtte kravet om løsladelse af gidslerne.

Stort pres på FARC
Betancourt, der både har fransk og colombiansk statsborgerskab blev selv befriet 2. juli af Colombias væbnede styrker sammen med tre amerikanere og 11 colombianske gidsler.

De verdensomspændende demonstrationer øger presset på FARC, der har lidt adskillige nederlag på det seneste som resultat af præsident Alvaro Uribes amerikansk støttede militæroffensiv.

ritzau

Annonce
Annoncer
Politik
28. maj. KL. 23.32

Økonom: Skattereform er et skridt i den rigtige retning

Regeringen hæver topskattegrænsen - blandt andet på bekostning af boligejerne. Dermed følger de råd fra eksperter.

Gældskrisen
28. maj. KL. 20.24
Kollaps. Den græske økonomi er slem, men måske er den endnu værre, mener landets forhenværende premierminister Lucas Papademos. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni

Det kræver en stabil regering nu, hvis ikke økonomien skal kollapse, siger tidligere ministerpræsident.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer