Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 9. mar. 2009 KL. 07.45

Bombeangreb mod bank i Athen

Et bombeangreb mod en bank i den græske hovedstad i nat gav kun materielle ødelæggelser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Skaderne begrænser sig til en række parkerede biler efter et bombeangreb mod Citibank i Athen.

Bomben sprængtes ved 03-tiden i Nea Ionia-kvarteret, hvor den ifølge politiet blev udløst ved hjælp af elkabler.

Bombe kunne have raseret bygning
Ingen har taget skylden for angrebet. Sidste måned demonterede politiet en bilbombe uden for en anden Citibankafdeling.

Var den eksploderet, ville den have raseret den fire etager høje bygning, skriver nyhedsbureauet AP.

Skudangreb mod tv og politi
Det mislykkede bilbombeattentat fulgte i kølvandet på skudangrebene på en tv-station og en politistation, hvor ingen dog blev ramt. En ny venstreekstremistisk gruppe, De Revolutionæres Sekt, har ifølge AP taget skylden for de to skyderier.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JUST LARS

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

Koncerter
29. maj. KL. 10.52
Ikoner. 'De Eneste To 2' eller 'Den dumme og den kedelige'. Thomas Helmig og Steffen Brandt slår de musikalske pjalter sammen. - Foto: Collage: Thomas Sjørup og Jens Dresling (arkiv)

Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band

De to ærkeaarhusianere har allerede skrevet et par håndfulde fælles sange.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien