Vi sender nu en SMS-bekræftelse på din tilmelding til 20
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Russerne vil forhindre asteroide i at ramme Jorden
Rusland ser gerne, at USA, Europa og Kina deltager i projektet.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Ramt. »Det har jeg hørt fra en videnskabsmand - jeg er ikke sikker på årstallet, men jeg tror nok, at han sagde, at den vil ramme os i 2032«, siger lederen af Ruslands rumfartsagentur, Anatolij Perminov. (Arkivfoto). - Foto: IVAN SEKRETAREV/AP
Asteroide
Ordet asteroide er afledt af det græske ord asteroeides, der betyder stjernebarn. Betegnelsen, der stammer fra 1800 tallet hvor kikkertobservationer af stjernehimlen for alvor tog fart, har overlevet til vore moderne tider.
Asteroider er dog ikke små stjerner, men små planeter, klippestykker og fragmenter. Der findes fire store medlemmer af asteroidebæltet, nemlig Ceres, Pallas, Juno og Vesta, hvor Ceres (nu kategoriseret som en dværgplanet) er den største med en diameter på ca. 1000 km og Juno den mindste med en diameter på ca. 250 km.
Der findes et utal af mindre asteroider (over 50.000 kendte), hvoraf de fleste som sagt er lokaliseret i baner mellem Mars og Jupiter, men mange vagabonderer også på bedste beskub rundt i vores solsystem. F.eks. er der ikke mindre end 350 asteroider der krydser Jordens bane, de såkaldte nærjords asteroider.
Kilde. Wikipedia
Rusland vil sende et rumfartøj op for at forsøge at ramme asteroiden Apophis og dermed forhindre, at denne rammer Jordkloden.
Lyder det vildt? Det er lederen af det russiske rumfartsagentur, Anatolij Perminov, der har lagt planerne frem.
Russerne ser tilmed gerne, at både det amerikanske rumfartsagentur NASA, det Europæiske Rumfartsagentur og det tilsvarende kinesiske deltager i projektet.
Faldende risiko
Asteroiden er 270 meter i diameter og blev første gang opdaget i 2004. Dengang vurderede astronomer, at risikoen for, at asteroiden vil ramme Jordkloden i år 2029 var en ud af 37. Men siden er risikograden blevet sænket.
Nylige beregninger taler endog for, at asteroiden Apophis næppe kommer nærmere Jordkloden end lidt over 29.000 kilometer. Og i oktober mente amerikanerne i NASA, at risikofaktoren er så langt nede som én til 45.000.
Alligevel mener Anatolij Perminov, at der er risiko for tab af menneskeliv, når Apophis kommer tæt på Jordkloden.
»Det har jeg hørt fra en videnskabsmand - jeg er ikke sikker på årstallet, men jeg tror nok, at han sagde, at den vil ramme os i 2032.
»Det handler om at redde menneskeliv. Vi bør finde de millioner, det koster, og sikre, at hundredtusinder af liv reddes.
Videnskabsfolk har i årtier diskuteret risikoen for, at asteroider rammer Jordkloden. Flere har været inde på muligheden af at sende rumfartøjer op for at lade dem kollidere med det formål at få asteroiden til at skifte kurs.
En række lande har trods af den forholdsvis lave risiko for kollision valgt at forberede sig på et sammenstød med asteroiden. Heriblandt Rusland, der i 2008 indledte opbygningen af et anti-asteroide program.
Programmet omfatter et radioteleskop på 70 meter i diameter i Ussuriisk ved den russiske stillehavskyst. Radaren opfanger ifølge det statslige russiske nyhedsbureau RIA Novosti alle signaler fra himmellegemer.
LÆS ARTIKELAstronauter: FN må beskytte kloden
Se også
Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser
Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.
Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter
Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.
Dreng kørt ned af mobbeoffers far
Familiefar truede og kørte en 16-årig dreng ned, fordi han havde drillet datteren.
Norsk kønskvotering er en stor succes
Norge indførte kønskvotering ved lov for fire år siden, og det har virket.
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Græsk eks-leder: Kassen er tom i juni
Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter
Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.
Nye biler bliver stadig mere sikre
Khawaja spiser igen: Jeg har nået det ultimative mål
Dansk-bahrainer går i gang med spiseprogram, efter at han har fået sat fokus på Bahrain.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
UK: Tony Blair's 'unhealthy' relationship with Murdoch
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ekstra Bladet lukker. Vil koncentrere sig om Nationen!
Modetips