Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 12. aug. 2008 KL. 21.46

Georgien er helt ude af Abkhasien

Abkhasiske oprørsstyrker har taget det georgiske flag ned fra bygninger. De georgiske styrker er presset ud af udbryderregionen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

De georgiske styrker skal nu være presset helt ud af udbryderregionen Abkhasien.

Det siger officielle kilder fra både Abkhasien og Georgien.

»Vi har fjernet alt, vi havde der, politi og civile«, siger en talsmand for Georgiens indenrigsminister til Reuters.

Fjernede georgiske flag
Og fra Abkhasiens selvudnævnte viceforsvarsminister forlyder det ifølge AP, at abkhasiske soldater har taget det georgiske flag ned fra det administrative hovedkvarter i byen Chkhalta i Kodori-dalen.

Georgiens sidste basition i Abkhasien var netop Kodori-dalen, og det er den, som de georgiske styrker er presset ud af, og som nu angiveligt er helt på russiske og abkhasiske hænder.

»Enheder fra Abkhasiens militær har fuldført en operation, der har presset den georgiske hær ud... af den øvre del af Kodori-dalen«, citerer Interfax en talsmand for Abkhasiens selvbestaltede præsident Sergei Bagapsh.

Med Georgiens tilbagetrækning fra Abkhasien er landets styrker reelt helt ude af de to udbryderregioner - Abkhasien og Sydossetien - hvor konflikten begyndte.

Rusland forhandler med EU
Rusland, som støtter de to udbryderregioners oprørshære, har tidligere i dag beordret, at alle militære operationer skulle stoppe, efter at kampene ellers har bølget frem og tilbage siden torsdag.

Og præsident Medvedev har sammen med Frankrigs præsident Sarkozy, som har EU-formandskabet, forhandlet et forslag til en våbenhvile på plads.

Det skal Sarkozy nu drøfte med Geogiens præsident.

Georgien klager til Haag
I dag har Georgien samtidig ifølge Ritzau klaget over Rusland til Den Internationale straffedomstol i Haag.

Georgien anklager Rusland for etnisk udrensning i de to udbryderregioner. Det skal være sket mellem 1993 og 2008, mens russiske soldater har fungeret som fredsbevarende styrker i Georgien.

Georgien og Rusland har flere gange tidligere anklaget hinanden for etnisk udrensning.

Se også

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Film
13. feb. KL. 08.38
Stjernerække. Uma Thurman er på rollelisten i filmen 'Fragments', hvor hun sammen med en række andre kvindelige stjerner portrætterer Marilyn Monroe. - Foto: JIM COOPER/AP

Stjerner vækker Marilyn til live i ny film

50-året for det amerikanske ikons død markeres med ny dokumentarfilm, hvori kendte kvinder skal læse op af skrifter om Monroe.

Danmark
12. feb. KL. 22.50

800.000 danskere er på overførselsindkomst

Der blev gjort for lidt under opsvinget i 2004 til 2008 for at hjælpe folk i gang, vurderer fagfolk.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe