Advokat Arne Riis regnede ikke med, at der var noget specielt usædvanligt ved den mail, han modtog lidt over middag mandag 3. februar 2014.
Afsenderen var Martin Bünnings fra den tyske afdeling af det internationale advokatfirma Jones Day. Bünnings havde brug for eksperthjælp i Danmark på vegne af en tysk bank, som skulle søge om tilbagebetaling af udbytteskat.
Arne Riis var ivrig efter at hjælpe. Jones Day er et af verdens største advokatfirmaer, og han ville gerne være deres kontakt i Danmark, har han forklaret.
Men Arne Riis anede den dag ikke, hvad han satte i gang: Hans mailkorrespondance i de følgende uger kan koste hans daværende arbejdsgiver, advokatfirmaet Bech-Bruun, 1,2 milliarder kroner i erstatning til den danske statskasse.
