Sakinah-Michelle Ahmed havde egentlig drømt om at blive grafisk designer længe, men frygten for at ende uden arbejde og et finansielt sikkerhedsnet fik hende til at søge den traditionelle vej i stedet.
Sakinah-Michelle Ahmed er 27 år og er opvokset på Nørrebro i København sammen med sin søster og mor fra Pakistan. I skolen var hun omringet af børn med samme baggrund, og når samtalen faldt på uddannelser, var det implicit, hvilke uddannelser ens forældre forventede af en, hvad for en uddannelse der var mest prestigefyldt, og hvor man kunne tjene flest penge.
»Det var ofte læger, advokater eller ingeniører. Min mor sagde, at hun ville blive glad, hvis jeg blev læge, men for hende var det egentlig bare vigtigst, at jeg tog en uddannelse«, siger Sakinah-Michelle Ahmed.
For i Pakistan fik hendes mor ikke mulighed for at tage på universitetet, blandt andet fordi det kostede penge, og derfor var det vigtigt for hende, at Sakinah-Michelle Ahmed og hendes søstre gjorde brug af de muligheder, de havde fået i Danmark.
