På et bord i Lene Bødkers værksted på havnen i Roskilde står tre massive glasskulpturer.
Inden længe skal de en tur over Atlanterhavet, til New York, hvor den 64-årige danske glaskunstner med serien ’Walking Stone’ i maj er udvalgt til at deltage i Loewe Foundation Craft Prize på The Noguchi Museum i Queens.
Skulpturerne er, som mange af Bødkers andre værker, kendetegnet ved deres organiske, næsten kropslige form og ved deres leg med lyset, som danser i glassets overflade og nogle steder har svært ved at trænge igennem, fordi genstandene er så massive.
De har også det tilfælles, at de er blevet til gennem en usædvanlig – og usædvanligt tidskrævende – støbemetode. For nej. Lene Bødker puster ikke i glas, som de fleste andre glaskunstnere herhjemme ellers gør. Hun hugger i glas. Ja, hugger. Med hammer og mejsel.
