Bør Arkens mangeårige direktør, Christian Gether, trække sig? Det spørgsmål bliver mere og mere aktuelt, idet uroen på museet ikke ser ud til at stoppe.
20 medarbejdere har skrevet et anonymt brev til museets bestyrelse, hvori de retter en alvorlig kritik af Arkens håndtering af en krænkelsessag, der kom frem i efteråret, og anklager Christian Gether for »ledelsessvigt«.
»Hvordan skal vi kunne arbejde under en ledelse, der er mere optaget af omdømme udadtil end af museets reelle arbejdskultur og vores arbejdsvilkår? Hvordan skal vi kunne samle os som museum og medarbejderstab, når direktøren ikke tager ansvar for denne alvorlige krise, som vi står i?«, skriver de 20 anonyme medarbejdere blandt andet i brevet, som Politiken er i besiddelse af.
Nogle medarbejdere, som Politiken har talt med, mener, at den mangeårige direktør bør gå af. De tegner et billede af en arbejdsplads, hvor der hersker en frygtkultur, som direktøren ifølge dem har været med til at skabe.
