0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
H. Lund Hansen
Foto: H. Lund Hansen

Guld fra arkivet: 25-årige Tove Ditlevsen: »Jeg klarede mig over i en anden verden«

Tag med på tidsrejse. I dette interview fra 1942 fortæller 25-årige, højgravide og nygifte Tove Ditlevsen om, at det for hende er en uhyggelig tanke at få mere end et barn, fordi det ikke nytter at blive »familieegoist«, hvis man vil skrive.

FOR ABONNENTER


Guld fra arkivet. I anledning af sommeren inviterer vi med på en tidsrejse, hvor du kan møde fem af de mest markante danske forfattere fra det 20. århundrede. Læs interviews med Karen Blixen, Tove Ditlevsen, Vita Andersen, Michael Strunge og Jan Sonnergaard bragt i Politiken op til eller lige efter deres gennembrud.


Søndags-samtale med den unge Forfatterinde Tove Ditlevsen, der fortæller som sin Vesterbro-Barndom.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce