Israels regering terroriserer EU

Lyt til artiklen

Hvorfor finder EU sig i at blive terroriseret af den israelske regering? EU’s reaktion på de israelske provokationer gør lige så meget indtryk på regeringen i Jerusalem som vand på en gås. De bevæger sig i den høflige diplomatiske zone mellem ’beklager’, ’bekymrer’ og ’fordømmer’. Blandt de medlemsstater, den israelske politik krænker, er i øvrigt Danmark.

Blandt de seneste oprørende eksempler på de israelske provokationer er den israelske hærs destruktion af seks latriner i en palæstinensisk landsby i Hebron-området, som er finansieret af EU-penge. Ved samme lejlighed ødelagde den israelske ordensmagts bulldozere 23 boliger, hvorved et større antal voksne og børn blev hjemløse. Danske skatteborgerpenge har delvis finansieret udviklingsprojekter i den palæstinensiske landsby. I løbet af de seneste 7 år har de israelske besættelsesmyndigheder, der har hånds- og halsret over hele den besatte palæstinensiske Vestbred, tilintetgjort udviklings- og humanitære projekter finansieret af FN, EU og direkte af EU’s medlemslande til en værdi af over 100 millioner euro.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her