PLUS EKSTRA TILBUD: Bamses puttekasse med 6 dvd'er - spar 105 kr.
Pluspris Kr. ,-
Annonce
Annonce

Blogs

Marketing

Mest læste

Lige nu

Marketing

Mest læste

Seneste uge

Marketing

Mest læste

Seneste måned

Annonce
Annonce
Ledere 14. jun 2009 KL. 00.01

Leder: Baggersag udstiller bankernes ringe dømmekraft


Det er helt uforståligt, hvordan landets banker velvilligt pumpede penge ind i Baggers virksomhed.

tekst del send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Med fredagens dom over storsvindleren Stein Bagger blev der sat foreløbigt punktum i en sag, der i alle henseender er deprimerende.

Først og fremmest var sagen en udstilling af, hvor meget skade en fordærvet fidusmager kan gøre i et samfund, der bygger på gensidig tillid. Vi blev alle påmindet om, at folk, der vil snyde, har let at ved at gøre det.

Derfor er det heller nogen stor skandale, at en række danske banker i udgangspunktet har haft tillid til Bagger. Selv om det i bagklogskabens lys kan forekomme sært, at bankerne ikke har tjekket, om underskrifterne var falske eller sørget for vitterlighedsvinder, er der ikke for alvor grund til at klandre bankerne for, at de mødte IT Factory med samme tillid, som de ville møde andre virksomheder.

Baggersagen er ikke – som mange vil gøre den til – en afsløring af, hvor ringe bankernes juridiske kontrolmekanismer er.

Men et er tillid. Noget andet er kommerciel dømmekraft. Og her når vi frem til den virkelige skandale. Baggersagen udstiller en total mangel på forretningsmæssig dømmekraft i bankerne.

Det er helt uforståligt, hvordan landets banker, anført af Danske Bank, velvilligt pumpede penge ind i en virksomhed, der hverken havde varer på hylderne eller kunder i butikken. Ikke alene fik Bagger lov til at optage blankolån uden at skulle stille garantier for pengene. Danske Bank stoppede reelt penge ned i halsen på manden, ved at opfordre ham til at optage nye lån.

Baggersagen er langt fra det eneste eksempel på den massive fravær af dømmekraft, der har præget de danske banker de seneste år. Som i en rus lånte bankerne penge ud til højre og venstre uden at undersøge, om der var sikkerhed for lånene. Danske Banks heftige udlån til IT Factory er ét eksempel. Roskilde Banks udlån til ejendomsspekulanter et andet.

Med sædvanlig dansk evne til fortrængning af realiteterne, har mange påstået, at finanskrisen er kommet til udefra. Den triste kendsgerning er, at danske banker med deres uansvarlige udlånspolitik selv skabte den situation, de nu er havnet i, hvor de udelukkende kan overleve med massiv statsstøtte.

Annonce
Marketing
Annoncer:
20. nov 18.09
Fra forsøget med at gentage eksplosionen i biopejsen fra cafeteriaet i Brøndby Hallen i går.

16-årig forbrændt af eksplosion i biopejs

Brandekspert: Smarte designere tænker ikke på brandfaren i nye produkter.

Tvekamp. Mikkel Kessler og André Ward afgør natten til søndag, hvem der i fremtiden kan kalde sig verdensmester hos WBA. Arkivfoto. - Foto: JACOB EHRBAHN

Kessler: Jeg er klar til at tæve ham

Danske Mikkel Kessler havde ingen problemer med vægten ved indvejningen til Super Six-braget mod André Ward.

Kultur 21. nov 06.40
Afsked. En af de mest succesfulde direktører i dansk teater, Jon Stephensen, var rystet, da han i går blev bortvist fra Østre Gasværk.

Teaterchefer har ofte bijob

Oprør i teaterverdenen over, at den succesrige direktør for Østre Gasværk Teater, Jon Stephensen, i går blev fyret og bortvist på grund af et bijob.

Politik 21. nov 03.38

S-kandidat trækker sig efter spritsag

Den socialdemokratiske regionspolitiker Tommy Kamp trækker sig fra politik efter ny en sag om spritkørsel. Han frygter at belaste sit parti.

Kommunalvalg 2009 21. nov 07.56
PÅ VIPPEN. SF'eren Andreas Røpkes umiddelbare fremtid er stadig uvis efter aftenens møde med partifællerne.

Røpkes skæbne svæver i uvished

Mødet hos SF fredag aften efterlader store spørgsmål i regionsdramaet.

Danmark Seneste nyt

Internationalt Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce

Seneste leder

Marketing

Det sker
20. nov 2009 KL. 23.36
Kina retur på luksusbillet – hvorfor er der ikke nogen, der har gjort det før? - Foto: Tobias Markussen

Ny dim sum-restaurant holder hele vejen

iBYEN.dk synes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Hvidløgspresseren fra COOP Cookware får fire tjektegn i testen - Foto: GREVE TORBEN

Overdesignet hvidløgspresser dumper i test

Spøde asparges - Foto: COLUMBUS LETH
Find opskrift
Find madskribenter
 
 
 
Som Plus-kunde kan du vælge blandt 2,25 millioner bøger hos SAXO og spare mindst 20% på vejledende udsalgspris - læs mere om aftalen
 
Pluspris 1450 kr.
Alm. pris 1600 kr
 
Pluspris 765 kr.
Alm. pris 899 kr
 
Pluspris 400 kr.
Alm. pris 500 kr