SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Fællesrejsen til 2020
Regeringens ambitioner er større end blot at lukke hullet i statskassen. Vi vil sørge for råd til at investere i nye job, grøn omstilling og bedre velfærd.
send
Send artikel
Til:
(E-mail, adskil flere med komma) Fra (E-mail): Besked:
|
Venstre efterlod en økonomi med underskud, så langt øjet rækker. Krisens gentagne opblussen gjorde det kun værre. I sin tid ved magten – husker du friværdiepoken i de brølende 0’ere? - soldede VKO et historisk opsving bort.
Da krisen satte ind, var produktiviteten så forringet, at arbejdspladser fossede ud af landet. Mens Løkke var statsminister mistede 100 flere danskere jobbet hver dag – også om søndagen. Mindre end halvdelen af befolkningen er i beskæftigelse, og væksten halter gevaldigt. Det siger næsten sig selv.
Udfordringer er der nok af. Regeringen har taget handsken op og fremlagt en ambitiøs 2020-plan. For regeringen handler det ikke ’bare’ om at få et lidt fortænkt regnestykke til at gå op i 2020. Sådan lavede den gamle regering økonomisk politik. Det handler om grundlaget for en ny og sund vækst - med nye job, bedre uddannelse og plads til investeringer, der bringer Danmark fremad.
En behersket vækst og stram styring i den offentlige sektor - svarende til 20.000 flere ansatte i 2020 – er nødvendig for at få styr på pengene.
Samtidig sikrer vi så økonomisk rum til at investere i grøn omstilling, forebyggelse på sundhedsområdet, infrastruktur og uddannelse til unge som gamle. Alt det der skal til for, at Danmark kan skabe ny fremdrift, at vi alle har noget at leve af og at der er råd til gode skoler, sygehuse og plejehjem. At vi kan udvikle det solidariske velfærdssamfund, som danskerne kan være stolte af.
Under en økonomisk krise taler vi meget om penge. Men i virkeligheden handler det jo om mennesker. Mennesker, der er blevet arbejdsløse efter årtier på arbejdsmarkedet - og med få år på skolebænken i bagagen. Mennesker, som har lukket den virksomhed, de møjsomt har bygget op. Unge med gåpåmod og uddannelse, som bliver parkeret i køen af unge arbejdsløse. De mennesker, skal vi gøre noget for, så der er noget at leve af både i morgen og om ti år.
Med den ene hånd laver vi reformer, som har en langsigtet virkning. Men den anden hånd nye job - også på kort sigt. Vi er i fuld gang med kickstarten, som over de næste to år giver 16.000 danskere arbejde. Og energiaftalen, som har en endnu større effekt, er på plads med et bredt flertal i folketinget.
I årene, der kommer, går de store generationer på pension, mens der bliver færre til at bidrage på arbejdsmarkedet. Vi vil få brug for mere arbejdskraft på sigt – selvom det kan være svært at forestille sig i den nuværende økonomiske situation.
Også derfor skal vi lave reformer, som får flere ud på arbejdsmarkedet. Reformer, som sikrer balancen i dansk økonomi og frigør penge, vi kan investere i uddannelse, nye job og grøn omstilling. Reformarbejdet er i fuld gang. Der er gang i forhandlingerne om førtidspension og fleksjobordningen. Og 2012 bliver også året vi skal tage hul på arbejdet med trepartsforhandlinger, skattereform og en kontanthjælpsreform.
Vi har fremlagt vores bud på, hvordan Danmark skal udvikle sig frem mod 2020. Nu mangler vi bare at høre, hvad oppositionen og i særdeleshed Venstre vil gøre for at sikre dansk økonomi. Indtil videre har de været tavse, men det tager jo også tid at vågne op efter måneders dyb søvn i hængekøjen. Jeg håber, Venstre vil hoppe ud af køjen, stoppe deres visnepolitik og bidrage konstruktivt til at rydde op i den rodekasse de efterlod sig. Så vi får et Danmark i ny fremdrift. For os, er der brug for alle. Vi skal have Danmark i arbejde.
Flere indlæg af Jesper Petersen
- Fra sort guld til grøn fremtid 11. maj 12.09
- Tulle - en hypermobil politisk ballonhund 23. apr 13.33
- Skattelyenes æra skal endelig være forbi 11. apr 16.43
Læs hver dag
- 19. maj
- 19. maj
Dagens tegning
TEGNING Fra de varme lande
-
TEGNING Klædt på
-
TEGNING Færdigt arbejde
-
TEGNING Dominoeffekt
-
TEGNING Loft
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|










Jesper Petersen
Socialist 2013