Selv om de nye chipdankort er blevet anklaget for at være langsommelige, er det ikke kunder, der betaler med dankort, der forsinker kassekøen. En opgørelse fra 800 dagligvarebutikker viser nemlig klart, at danskerne bruger kortet langt mindre nu end sidste år. Kvickly, SuperBrugsen, Dagli'Brugsen og LokalBrugsen har haft 20 procent færre betalinger på dankort i løbet af de første fire hverdage af 2005. Færre bruger dankortet Og stadig flere boykotter deres plastikkort i takt med, at de opdager det gebyr på 50 øre, som bankerne siden 1. januar har opkrævet på hver dankortbetaling. Et gebyr, som de store dagligvarekæder har valgt at sende direkte videre til forbrugerne: »Der er sket en markant omlægning af forbruget. Mandag var der bare lidt færre betalinger, og så er det ellers faldet dag for dag. I går var der cirka en tredjedel færre betalinger end samme dag sidste år«, siger Jens Juul Nielsen, informationsdirektør i Coop Danmark, der ejer butikkerne. Rift om kontanterne Tallene skal ses i forhold til, at danskerne de senere år i gennemsnit har brugt dankort 10 procent mere hvert år. Dermed bliver tallet endnu mere markant. »Det er også vores klare indtryk, at der er meget større rift om kontanterne: Der bliver hævet væsentligt flere penge i kassen«, siger Jens Juul Nielsen. Dagligvarebutikkerne er det sted, hvor danskerne bruger deres dankort mest, og også Bilka, Føtex og Netto mærker, at kunderne hæver færre gange, men større beløb. Også De Samvirkende Købmænd (DSK), der repræsenterer kæder som ISO, Spar, 7-Eleven og 1300 købmænd, oplever, at kunderne svinger dankortet mindre ivrigt fra dag til dag: »Jeg er ikke spor i tvivl om, at det ser fuldstændig enslydende ud hos os. De informationer, jeg får fra vores kæder, ser ud til at udgøre samme faldende tendens«, siger administrerende direktør John Wagner fra De Samvirkende Købmænd. Allerede på tirsdag mødes erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen med forligspartierne bag dankortaftalen for at drøfte konkurrencen på dankortet. SF og Socialdemokraterne har også bedt bankerne om at dokumentere, at dankortet koster 760 millioner kroner at drive om året, som bankerne siger.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Svenskerne bliver ved, hvor tyskerne, franskmændene og måske også briterne giver op
-
De fleste mænd er en skilsmisse eller en fyring fra at sidde på et lejet værelse i forstæderne med deres fiskestang og et alkoholproblem
-
Jeg har fra første parket set, hvad ai gør ved en hel branche
-
Hun udfordrer grænserne. I Tyskland blev det for meget
-
Irans udenrigsminister truer med gengældelse
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Interview
Lægen kaldte hendes livsomvæltende symptomer naturlige. Så gik hun i gang med at undersøge mysteriet
Lyt til artiklenLæst op af Dorte Hygum Sørensen
00:00
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Matilde Dueholm




























