Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Landmænd står til at miste millioner i støtte

Lyt til artiklen

Danske landmænd er de helt store tabere, når EU-kommissionen i morgen præsenterer sit oplæg for fremtidens landbrugsstøtte. Fra 2014 til 2020 står Danmark til årligt at miste omkring 200 millioner kroner i den første del af perioden og mere end 400 millioner kroner om året i de sidste tre år, viser det foreløbige oplæg, som Politiken er i besiddelse af. Dermed er de 50.000 danske landmænd havnet i en gruppe med fire andre EU-lande, der for alvor kommer til at mærke, at kommissionen fremover vil sende flere støttemidler til landmænd i den østlige og sydlige del af unionen.

'Uheldig udvikling'
Niels Jørgen Pedersen, der er formand for fødevareerhvervets interesseorganisation, Landbrug & Fødevarer, ærgrer sig over udspillet.

»Det er en uheldig udvikling. For i sidste ende koster det arbejdspladser i landbruget«.

Han hæfter sig særligt ved den omfordeling af støttekroner, der er lagt op til. Mens Danmark vil få skåret sin landbrugsstøtte på 7 mia. kr. om året med mere end 5 procent, får lande som Estland og Letland øget deres årlige støtte med mere end 30 procent.

»Det betyder, at mere EU-støtte i fremtiden vil gå til gammeldags former for landbrug. Det er konkurrenceforvridende, når store effektive produktioner som de danske mister støtte, mens små, ineffektive produktioner i andre lande får mere«, siger Niels Jørgen Pedersen.

Kvægavlere må holde for

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her