Annonce
Erhverv 20. feb. 2012 KL. 06.28

Japan får sit største handelsunderskud nogensinde

Underskuddet skaber bekymring om landets evne til at finansiere statsgælden

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Januar måneds handelsunderskud i Japan giver alvorlige panderynker. For underskuddet på 1.475 billioner yen (105 billioner kroner) på den japanske handelsbalance er det højeste nogensinde.

Tallene fra det japanske finansministerium understreger bekymringerne om, at et voksende handelsunderskud kan gøre det sværere for landet at finansiere statsgælden.

Det er den fjerde måned i træk med underskud i en tid, hvor en svag efterspørgsel og en stærk valuta rammer den japanske økonomi hårdt.

Fjerde måned med faldende eksport
Eksporten faldt 9,3 procent i forhold sidste år. Det er ligeledes fjerde måned i træk med faldende eksporttal.

Importen steg med 9,8 procent på grund af høje energiomkostninger for olie og naturgas efter sidste års jordskælv og tsunami, der lammede store dele af infrastrukturen i Japan og blandt andet betød en nedsat produktion af strøm.

FOTO: Gense Japan umiddelbart efter jordskælvet og tsunamien

Mange produktionsvirksomheder måtte som følge af naturkatastrofen indstille arbejdet midlertidigt. Den store bilfabrikant Toyota blev hårdt ramt, da japanerne ikke kunne fremstille de nødvendige reservedele til bilerne.

Gældskrise og oversvømmelse rammer også
Oversvømmelser i Thailand har også påvirket den japanske økonomi. Leverancerne fra de thailandske underleverandører til de japanske teknologivirksomheder er udeblevet, og har forhindret eksporten af færdigproducerede varer fra Japan.

Gældskrisen i Europa og den kraftige styrkelse af yennen er yderligere faktorer, som har påvirket handelstallene, har en talsmand for finansministeriet i Tokyo tidligere sagt.

28.000 døde efter katastrofen
Jordskælvet, der ramte Japan, blev målt til ni richter, og den efterfølgende tsunami og atomkatastrofen på værket Fukushima resulterede i næsten 28.000 døde eller savnede.

Selskabet RMS, der vurderer omkostninger ved katastrofer, anslår, at de samlede udgifter for forsikringsselskabet kan løbe op i omkring 175 mia. kr.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 03.00

Gymnasium viste elev-sexvideo til morgensamling

Rektor, lærere og elever så på video af elev, der har sex med en ung kvinde.

Internationalt
24. maj. KL. 22.57
Slagsmål. Debatten om sprogstrid endte i kaos i parlamentet i Ukraine. - Foto: MAKS LEVIN/AP

Ukraines politikere tæver løs på hinanden i parlamentet

Sprogstrid fik tilhængere og modstandere til at ryge i struben på hinanden.

Musik
24. maj. KL. 21.13
Unikt. Jens Unmack kan stadig huske, første gang han hørte sangen 'København'. Nu har han og resten af Tonekunstudvalget givet over 800.000 kroner i arbejdsstipendium til sangeren og sangskriveren bag nummeret. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kritikken ulmer efter usædvanligt kæmpelegat til ung kunstner

21-årige Carl Emil Petersen fik over 800.000 offentlige kroner med blot seks sange på cv'et.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe