Under 24 timer tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Christian Stadil droppede støtten til Tibet for at tjene penge på Kina

Sponsorfrafald. Christian Stadil, der er ejer af Hummel, er blandt andet kendt for at bruge buddhisme som inspiration i sit privat- og arbejdsliv.
Sponsorfrafald. Christian Stadil, der er ejer af Hummel, er blandt andet kendt for at bruge buddhisme som inspiration i sit privat- og arbejdsliv.

Christian Stadil har med stor succes profileret sig selv og sin virksomhed på at støtte Tibets fodboldlandshold. Men ved udsigten til at tjene store penge i Kina brød Hummel-formanden sin kontrakt og løb fra alle løfter til tibetanerne.

Ekstra Bladet kan i dag afsløre, hvordan Christian Stadil gjorde alt for at lægge afstand til Tibet, da Hummel i 2007 havde udset sig en bid af det indbringende kinesiske marked.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her