Brugen af metylbromid skulle ifølge Montreal-aftalen fra 1987 være udfaset ved udgangen af 2004 for at beskytte ozonlaget. Men de delegerede ved en FN-støttet konference i Montreal i Canada er blevet enige om, at USA og ti andre kan få lov til at bruge sprøjtemidlet mindst et år endnu - frem til udgangen af 2005. FN vil have flere alternativer Landene har ifølge eget udsagn endnu ikke har fundet et alternativ til brugen af metylbromid. »Det høje antal dispensationer fra udfasningen af metylbromid viser, at regeringerne og den private sektor skal arbejde meget hårdere for at sætte fart på udviklingen og udbredelsen af ozonvenlige alternativer«, siger direktøren for FN's Miljøprogram (UNEP), Klaus Töpfer, til det britiske nyhedsbureau Reuters. Kritikere frygter udvanding Montreal-aftalen indeholder en undtagelsesbestemmelse om begrænset brug til absolut nødvendige formål, hvis sikkerhed eller sundhed tilsiger det. Mange lande, herunder EU, frygter, at det amerikanske krav om at øge forbruget af metylbromid vil føre til, at Montreal-protokollen fra 1987 udvandes, så det vil vare endnu flere årtier, før Jordens beskyttende ozonlag gendannes.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hun havde ikke hørt fra sin kendte eksmand længe. Pludselig fortalte han alt om deres brud i populær podcast
-
Biler ridses, punkteres og fyldes med hundelort – og frivillige trues på livet
-
Derfor irriterer værternes Bubber-sprog så mange seere
-
Bankmand i husarrest er dårligt nyt for Putin
-
Hun var et af Det Kgl. Teaters helt store navne, da hun pludselig besluttede sig for at lave noget helt andet
-
Sønderlemmende kritik: Rigsrevisionen har analyseret 346.000 henlagte sager og retter nu sønderlemmende kritik mod politiet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























