Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 8. okt. 2008 KL. 09.01

Risø vil lave vindmøllevinger af bambus

Klimavenlige vindmøllevinger produceret af bambus er målsætningen for dansk-kinesisk samarbejdsprojekt.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det danske forskningsinstitut Risø DTU har fået øjnene op for bambus og går nu ind i et projekt med den kinesiske skovstyrelse ICBR for at undersøge bambus som materiale til vindmøllevinger.

Det skriver Børsen.

»Bambus bliver allerede anvendt til en lang række formål i Kina bl.a. til bygninger, stilladser og stiger, ligesom vi bruger træ. Så hvorfor ikke også bruge det til vindmøllevinger«, spørger Povl Brøndsted, programleder i Risøs Afdeling for Materialeforskning.

Forskellige naturfibre
Risø har i nogle år arbejdet med forskellige naturfibre til vindmøllevinger, og Povl Brøndsted er overbevist om, at der er et stort potentiale i bambus til vindmøllevinger - især til det asiatiske marked.

Vestas fremstiller allerede 60 meter lange vindmøllevinger af birketræ blandet med kulfiber. Så der er god fornuft i at undersøge bambusplanternes muligheder.

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
20. maj. KL. 17.33
FESTPYNT. Blomsterne omkring døbefonten i Møgeltønder Kirke. - Foto: FINN FRANDSEN

Prinsessen er døbt Athena Marguerite Francoise Marie

Navnet på kongefamiliens nyeste medlem er nu afsløret.

Motion
20. maj. KL. 15.55
varmetab. Løbsarrangøren Sparta anslår, at 9.500 vil komme i mål i årets Copenhagen Marathon, altså sølle 500 fra at komme op i klassen over 10.000. - Foto: DITTE VALENTE

Varmen ødelagde maraton-rekord

Mange løbere gav op. Allerede ved halvdistancen havde varmen slået 400 ud.

Politiken TV
20. maj. KL. 15.03

Elektrisk 'slikkepind' lader blinde se med tungen

18-årige Ionut Budisteanu fra Rumænien byggede tunge-kameraet til sin blinde onkel.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
nørd. Netop nu er Grimes en af tidens mest hypede musikere. Videoen til hendes hit 'Oblivion' er på blot to måneder blevet set 1,5 million gange på YouTube, og da en af verdens største musikfestivaler, South By South West, i marts ramte Austin i Texas, var hun den, alle ville danse til. Det har fået magasinerne til at slås om at få hende og hendes pink pandehår på forsiden, og Grimes har måttet udvide tourplanen på grund af udsolgte koncerter. - Foto: PR-foto
19. maj. KL. 12.10

Kontroversiel popprinsesse nægter at barbere benene

ibyen anbefaler

restaurant & cafe