Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden 23. jul. 2012 KL. 13.48

Aktier styrtdykker på de europæiske børser

Mens euroen er historisk lav, og Spaniens rente stiger til det ubærlige, ramler aktiekurserne i Sydeuropa.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen, og i øjeblikket forhandles der om detaljerne i en hjælpepakke til Cypern.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

Aktiekurserne styrtdykker verden over, men børserne i Sydeuropa er særlig hårdt ramt. I Madrid er IBEX 35 indekset faldet med 5.0 procent, børsen i Athen styrtdykker over 6 procent, mens børsen i Milano mister 5 procent.

Samtidig ligger euroen lavest i tolv år over for den japanske yen, og renten på den spanske statsgæld stiger så meget, at mange venter en redningsplan for den spanske stat.

»Der er frygt for, at Spanien nærmer sig en total økonomisk redningsplan efter at have sikret sig 100 milliarder euro (godt 750 milliarder kroner) for at rekapitalisere sine banker«, siger Joshua Raymond, markedsstrategi hos City Index.

Drøftelser i Grækenland
Den græske regering drøfter i denne uge i Athen sit økonomiske genopretningsprogram med revisorer fra EU-Kommissionen, den internationale valutafond, IMF, og den europæiske centralbank.

Det afgør, om Grækenland får lån for 31,5 milliarder euro til september. Den tyske finansminister Wolfgang Schäuble advarede i en avis mandag om, at Grækenland må opfylde kravene fra sine internationale kreditorer.

LÆS OGSÅEurolandes samlede statsgæld har aldrig været større

»Hvis der er forsinkelser, må Grækenland indhente dem«, siger han til boulevardbladet Bild.

I London faldt FTSE aktieindekset over 100 førende aktier med 1,61 procent. I Frankfurt gik DAX aktieindekset ned med 1,40 procent, og i Paris mistede aktieindekset CAC 40 1,69 procent.

ritzau