PET: Terrormistænkte ville »dræbe så mange som muligt«

Terrormål. Målet for de fire, som PET har anholdt, var ifølge efterretningstjenesten JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København.
Terrormål. Målet for de fire, som PET har anholdt, var ifølge efterretningstjenesten JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København.
Lyt til artiklen

De fem netop anholdte terrormistænkte havde konkrete og meget nært forestående planer om at trænge ind i Politiken og Jyllands-Postens hus på Rådhuspladsen.

Det skriver Politiets Efterretningstjeneste i en pressemeddelelse, hvoraf det fremgår, at tre mænd, der til daglig bor i Sverige, samt en irakisk asylansøger med ophold i Danmark ville angribe Jyllands-Posten i løbet af de nærmeste dage.

Mændene er mellem 26 og 44 år.

LÆS OGSÅ Fire terrormistænkte anholdt i hovedstadsområdet

Politiet fandt i forbindelse med ransagninger af de fires opholdssted plastic-strips, der kan anvendes som håndjern, en maskinpistol med tilhørende lyddæmper og skarp ammunition.

Massakre på Rådhuspladsen

Våbnene skulle ifølge PET bruges til at gennemføre en veritabel massakre i lokalerne på Rådhuspladsen.

»Flere af de mistænkte, der må betegnes som militante islamister med forbindelser til internationale terrornetværk efter PET’s opfattelse, ville forsøge at trænge ind i JP/Politikens Hus i København og dræbe så mange som muligt af de tilstedeværende personer«, skriver PET i sin pressemeddelelse.

LÆS OGSÅ Avisdirektør: Vi er i kontakt med PET

De fire blev anholdt i henholdsvis Herlev og Greve, og PET vurderer, at angrebet nu er afværget. PET afviser dog ikke, at der kan komme yderligere anholdelser.

De fire er allerede sigtet for forsøg på terror - og PET regner med, at de vil blive fremstillet i grundlovsforhør i morgen torsdag.

Også en femte er anholdt i Sverige - den anholdelse stod det svenske sikkerhedspoliti Säpo for.

Andreas Lindqvist

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her