Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Forurening: Borgere langs Søerne bør holde vinduerne lukkede
Forurening. Trafikken langs Søerne får luftforureningen til at stige. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkivfoto)
Måling viser seksdobling af farlige partikler, hvis man bor langs Søerne og åbner sit vindue.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Lad være med at åbne vinduerne i dagtimerne.
Sådan lyder rådet til beboerne langs Søerne i København, efter at borgergruppen Red Søerne og Indre By Lokaludvalg har fået udarbejdet en måling af luftkvaliteten.
Rapportens konkluderer, at indholdet af farlige, ultrafine partikler er stærkt forhøjet. I en lejlighed på 1. sal på Øster Søgade stiger partikelforureningen således næsten seks gange, når man åbner vinduet.
»Målingerne fra lejlighederne viser, at vinduerne udgør en effektiv barriere mod partikelforureningen, men at selv kort tids udluftning giver en markant forurening af indeluften«, konkluderer civilingeniør, Ph.D. Kåre Press Kristensen fra Det Økologiske Råd, som har udarbejdet rapporten.
Bør laves en sundhedsvurdering
Også på en legeplads i nærheden af Søerne er partikelforureningen meget høj, og derfor anbefaler Kåre Press Kristensen, at der udarbejdes en egentlig sundhedsvurdering af luftkvaliteten.
»Målinger viser, at koncentrationen af ultrafine partikler fra trafikken ved bygningernes facader i Søgaderne er stærkt forhøjet i hele måleperioden. Trafikanter i Søgaderne vil derfor være eksponeret for høje koncentrationer af sundhedsskadelig luftforurening«, konkluderer han i rapporten.
På baggrund af målingerne anbefaler han:
Borgergruppen Red Søerne blev stiftet i 2009 i protest mod en planlagt Rød Rute for lastbiler, der skulle lede den tunge trafik fra Tagensvej langs Søerne til Gyldenløvesgade.
LÆS OGSÅSøernes naboer vil bremse lastbiler
Efter en massiv folkelig modstand pillede Københavns Kommune lastbilruten af bordet, men borgergruppen arbejder fortsat aktivt på at begrænse trafikken langs Søerne.
Politikerne har svigtet
Næstformand for Red Søerne Søren Thorborg kritiserer politikerne på Christiansborg:
»Folketinget har gennem årene nedstemt alle de forslag, der relativt enkelt kunne forbedre luftkvaliteten og gavne folks sundhed i København«.
»Man har sagt nej til trængselsafgifter, som kunne begrænse trafikken, og man har forhindret kommunen i at lave miljøzoner«, siger Søren Thorborg til politiken.dk.
LÆS OGSÅArkitekter vil grave bilerne ned under Søerne
Red Søerne holder i aften borgermøde om luftforureningen med deltagelse af flere politikere fra Københavns Borgerrepræsentation.
Se også
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Islamist og militærmand ligner vindere i Egypten
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips