Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 14. feb. 2011 KL. 14.51

Omstridt racismesag skal for landsretten

Formanden for Trykkefrihedsselskabet, Lars Hedegaard, får sin frifindelse for racisme prøvet i landsretten.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Statsadvokaten har anket frifindelsen af Trykkefrihedsselskabets formand, Lars Hedegaard, der er tiltalt for racistiske udtalelser om muslimers voldtægt af børn.

Det oplyser politiassessor Jakob Buch-Jepsen i Københavns Politi.

Lars Hedegaard blev 31. januar frifundet ved Retten på Frederiksberg, men står det til statsadvokaten, skal han idømmes en bødestraf ved ankesagen i Østre Landsret.

Faldt under julefrokost
Tiltalen bygger på brudstykker fra et interview til internetbloggen snaphanen.dk, som Lars Hedegaard gav i december 2009 under en julefrokost.

Han sagde om muslimer, at »de voldtager deres egne børn«. Det hører man hele tiden. Piger i muslimske familier bliver voldtaget af deres onkler, deres fætre eller deres far."

Dommeren på Frederiksberg fandt de udtalelser »forhånende og nedværdigende« over for muslimer, men Lars Hedegaard vidste ikke, at julefrokost-interviewet ville blive offentliggjort.

Derfor blev han frifundet, og han kaldte dommen for "en fantastisk sejr for ytringsfriheden."

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe