Tjetjener er skyldig i forsøg på terror
Dømt. Sagen om eksplosionen på Hotel Jørgensen i september sidste år har fundet en foreløbig afslutning i Københavns Byret. Lors Dukajev er fundet skyldig i terror. - Foto: Tegning: Roald Als
Byretten har fundet ét-benet mand skyldig i at have forberedt et terrorangreb.
Seneste Nyt
- 25. jun. KL. 07.00
- 26. maj. KL. 07.00
- 26. maj. KL. 07.00
- 26. maj. KL. 00.01
- 25. maj. KL. 23.34
Seneste TV
- 25. maj. KL. 19.47
- 25. maj. KL. 15.49
- 25. maj. KL. 14.46
- 25. maj. KL. 14.46
- 25. maj. KL. 14.00
- 25. maj. KL. 12.05
- 25. maj. KL. 10.51
- 25. maj. KL. 09.43
Mest læste
I går
- 25. maj. KL. 03.00
- 25. maj. KL. 11.09
- 24. maj. KL. 21.13
- 25. maj. KL. 10.30
- 25. maj. KL. 07.00
Seneste uge
- 23. maj. KL. 10.38
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 21. maj. KL. 10.59
- 21. maj. KL. 10.34
I dag
- 25. maj. KL. 23.02
- 25. maj. KL. 23.00
- 25. maj. KL. 23.34
- 25. maj. KL. 20.36
- 25. maj. KL. 22.06
I går
- 25. maj. KL. 03.00
- 25. maj. KL. 11.09
- 24. maj. KL. 21.13
- 25. maj. KL. 10.30
- 25. maj. KL. 07.00
Seneste uge
- 21. maj. KL. 11.00
- 25. maj. KL. 03.00
- 21. maj. KL. 10.59
- 23. maj. KL. 13.34
- 20. maj. KL. 00.24
| AF Søren Astrup, Morten Skjoldager og Niels Holst |
Bombesagen
![]() |
Fredag 10. september eksploderer en bombe på et toilet på Hotel Jørgensen i det indre København. En mand arresteres senere i Ørstedsparken - mistænkt for at have lavet bomben.
Lors Dukajev forsøgte at gennemføre en terrorhandling.
Det fastslår Københavns Byret, der netop har fundet manden skyldig i forsøg på terror. Alle seks nævninge og tre dommere er enige i, at manden er skyldig.
Retten finder det bevist, at han ville sende en brevbombe til Jyllands-Posten i Viby ved Aarhus.
Dommere og nævninge mente, at Lors Dukajevs forklaring om, at bomben skulle bruges i selvforsvar var utroværdig.
Retten skal nu tage stilling til den fængselsstraf, forbrydelsen skal takseres til. Strafudmålingen ventes afsagt i morgen, hvor anklager og forsvarer forinden skal procedere på straffens længde.
Sagen mod den et-benede tjetjener begyndte i midten af maj ved Københavns Byret.
Den har afsløret detaljer om den tiltalte, der ifølge anklagemyndigheden er med til at underbygge påstanden om, at manden ville slå til med en terrorbombe mod Jyllands-Posten.
LÆS OGSÅEtbenet bombemand havde måske kig på Flemming Rose
Tingene skikkede sig tilsyneladende ikke, som han ønskede det efter sin anholdelse.
Blandt andet fandt politiet et afgørende spor, da manden havde haft besøg af sin mor i fængslet. Hun havde givet ham et brev, som han - forgæves - gemte i sit kunstige ben. Imidlertid blev det fundet efter besøget.
Fandt terrormateriale hos veninden
Fundet ledte politiet til en lejlighed i Belgien, der tilhørte tjetjenerens
veninde. Den viste sig at rumme bombebygningsmanualer, sprængstofopskrifter
og såkaldte jihadvideoer, der skal opildne til islamisk hellig krig.
Bomben, som Lors Dukajev blev kvæstet af på Hotel Jørgensen, var konstrueret efter en af bombemanualerne fra den belgiske lejlighed.
LÆS ARTIKELBombemand: Jeg ville forsvare mig mod andre tjetjenere
Den kunne være dræbende for de omkringstående, vurderede en sprængstofekspert, der vidnede i retten. Bomben var fyldt med små metalkugler for at kvæste sine ofre mest muligt.
Ifølge vidnet havde den samme sprængkraft som en håndgranat og kunne dræbe i op til et par meters afstand. At den tiltalte ikke selv omkom, da bomben gik af i utide på hoteltoilettet, beskrev eksperten i retten som »utroligt heldigt«.
LÆS MEREKendt islamist følger bombemanden i retten
Lors Dukajev har i retten forklaret, at sprængstoffet var noget, han fandt ved et tilfælde. Det lå på gaden i Liege i Belgien, og han tog det i den tro, at der var tale om kokain.
Imidlertid har efterforskningen vist, at manden selv har købt ingredienser til fremstilling af sprængstoffet TATP - det samme som i bomben i København.
LÆS OGSÅBombemand: Min kone eller mor må have købt bombegrej
Lors Dukajev har også været på besøg i Danmark flere gange. Første gang - i maj 2008 - skete det som led i en studietur for arkitektstuderende, mens formålet med den anden tur ikke er opklaret.
Manden fra Hotel Jørgensen
![]() |
Fredag 10. september eksploderer en bombe på et toilet på Hotel Jørgensen ved Nørreport i det indre København.
En lettere såret mand flygter ind i Ørstedsparken og bliver et par timer senere fundet af politiet.
Manden er i første omgang et mysterium for politiet, der har svært ved at få fastslået hans identitet. Blandt hans ejendele finder man blandt andet en pistol.
Politiet finder identifikationspapirer på tre identiteter hos den anholdte: Raoul Foltz, David Francois de Vicq de Cumptich. Ingen af navnene er mandens rigtige navn.
I første omgang bliver han varetægtsfængslet - sigtet for at have lavet en bombe og bragt andres liv i fare.
Først efter fem dage lykkedes det politiet at fastslå manden identitet. Det drejer sig om en ung tjetjensk mand, der har boet flere år i Belgien.
Politiet mener, at omstændighederne i sagen peger mod et mislykket terrorangreb, hvor Jyllands-Posten muligvis var et mål.
Efter Sovjetunionens sammenbrud i 1991 erklærer den tjetjenske præsident, Dsjokhar Dudajev, republikken for selvstændig. Rusland invaderer i 1994 for at gøre en ende på selvstændigheden. Den første tjetjenske krig frem til eftersommeren 1996 kostede over 100.000 livet.
![]() |
Tjetjenske oprørere genindtager hovedstaden, Grosnij, i august 1996 og tvinger Rusland til en fredsaftale, der indebærer, at russiske styrker trækkes ud.
Tjetjenernes militære leder, Aslan Maskhadov, vælges til præsident i januar 1997. Mens tjetjenske krigsherrer og klaner står sammen imod russerne under krigen, bekriger de hinanden under selvstændigheden.
Tjetjenere gives uden beviser skylden for bombesprængninger i boligblokke i russiske byer i september 1999. Svaret bliver endnu en russisk invasion.
Vladimir Putin vælges året efter til præsident for sin hård kurs for Tjetjenien. Putin ’tjetjeniserer’ konflikten: en politik for at lade tjetjenere og ikke russiske soldater tage sig af udslettelse af oprørere. Den tidligere oprører Ramsan Kadyrov går som præsident hårdhændet til værks. Menneskeretsorganisationer anklager ham for at stå bag mord og sporløse forsvindinger. Moskva har ofte erklæret krigen for slut, men kampe fortsætter.
Der er 100.000-130.000 tjetjenske flygtninge i EU-lande. Østrig huser 25.000, Frankrig omkring 20.000 og Belgien tredjefleste med omkring 10.000. Belgien, hvor bombemanden stammer fra, har ført en særlig liberal politik over for tjetjenske flygtninge og har givet opholdstilladelse eller politisk asyl til næsten alle ansøgere. Danmark huser kun nogle hundreder. Det præcise tal er uvist, da alle registreres som russere.
1. januar 2010
![]() |
| Den 28-årige mand fra Somalia blev bragt til retten i Århus på en båre. |
Da politiet ankommer, angriber somalieren den ene patruljevogn, og politiet skyder og rammer ham i venstre hånd og højre ben. Somalieren sigtes efter terrorparagraffen, men retssagen mod ham er endnu ikke gået i gang.
![]() |
| David Coleman Headley har erkendt terrorplaner. - Tegning: AP |
Amerikansk politi afslører, at to terrormistænkte er i gang med at forberede et angreb mod blandt andet Jyllands-Postens redaktioner i København og Århus. En af de sigtede tilstår ved retten i Chicago i marts i år, at han ville begå terrorangreb mod Jyllands-Posten. Til gengæld for tilståelsen undgår han dødsstraf og udlevering til Danmark og Indien, hvor han også er mistænkt for terrorangreb.
November 2007
Vollsmosesagen. Tre mænd fra Odense bliver dømt for at planlægge
terroraktioner mod konkrete mål i Danmark. Én frifindes. De dømte får
fængselsstraffe på mellem fem og 12 års fængsel.
September 2007
Glasvejssagen. Otte mænd sigtes for terrorplanlægning. Gruppen består ifølge
Politiets Efterretningstjeneste (PET) af ”militante islamister” med direkte
forbindelse med ledende medlemmer af al-Qaeda. To mænd bliver i Østre
Landsret idømt henholdsvis 12 og otte års fængsel for planlægning af
bombeterror mod et ukendt sted i enten Danmark eller udlandet.
April 2007
En dansk-marrokansk boghandler bliver idømt tre år og seks måneders fængsel
for at opildne til terrorhandlinger med forskellige former for islamisk
propagandamateriale.
Oktober 2005
Balkansagen - også kaldet Glostrupsagen. En dansk-tyrker og en svensker
bliver anholdt i Sarajevo i Bosnien for at besidde en stor mængde
sprængstoffer. I den forbindelse anholdes fire unge mænd i alderen 16-19 år
i Glostrup, og ifølge sigtelserne har de hjulpet dansk-tyrkeren og
svenskeren i forsøget på at begå en terrorhandling på Balkan. En enkelt af
de sigtede bliver idømt syv års fængsel.
16. marts 1992
Internationale Socialisters kontor i Søllerødgade på Nørrebro i København
bliver bombesprængt. Den 29-årige Heinrich Christensen mister livet. Sagen
er ikke opklaret.
![]() |
| Bombe mod North West Orient ved Vesterport station 22. juli 1985. - Arkivfoto: Jens Dresling |
Research: Lene Jakobsen, Politikens Bibliotek
Se også
- Advokat: Den etbenede bombemand vil acceptere sin straf 09. jun 14.31
- Anklager tilfreds med terrorstraf til Dukajev 31. maj 12.13
- Lors Dukajev får 12 års fængsel for terror-plan 31. maj 11.28
- Anklager kræver 12 års fængsel til Lors Dukajev 31. maj 10.01
- Bombemands forsvarer overrasket over klar kendelse 30. maj 17.47
- Bombemanden venter på dommernes afgørelse 30. maj 12.28
- Ekspert: Bombemanden var utrolig heldig 24. maj 15.30
- Bombemand besøgte terrormistænkte i Tyskland 23. maj 11.48
- Etbenet bombemand havde måske kig på Flemming Rose 18. maj 15.39
- Kendt islamist følger bombemanden i retten 18. maj 12.20
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
-
Danmark25. maj. KL. 23.02
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
-
Danmark25. maj. KL. 22.45
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
-
Kultur25. maj. KL. 20.36
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
-
Internationalt25. maj. KL. 22.23
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
-
OL 201225. maj. KL. 21.57
Seneste nyt
- 26. maj. 2012 KL. 00.01 Islamist og militærmand ligner vindere i Egypten
- 25. maj. 2012 KL. 23.02 Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
- 25. maj. 2012 KL. 23.00 Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
- 25. maj. 2012 KL. 22.45 Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
- 25. maj. 2012 KL. 22.23 Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
- Se flere nyheder
Mest læste i dag
- 25. maj. 2012 KL. 23.02 Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
- 25. maj. 2012 KL. 23.00 Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
- 25. maj. 2012 KL. 23.34 GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
- 25. maj. 2012 KL. 20.36 Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
- 25. maj. 2012 KL. 22.06 Det bliver dyrere at være boligejer
Kultur Seneste nyt
- 25. maj. 2012 KL. 20.36 Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
- 25. maj. 2012 KL. 18.37 'Smølf' løb med prisen som årets filmhund i Cannes
- 25. maj. 2012 KL. 15.26 Succesinstruktør moderniserer 'Brødrene Løvehjerte'
- 25. maj. 2012 KL. 14.09 Halsplaget Soluna mimer sig gennem generalprøven
- 25. maj. 2012 KL. 13.08 Granddirektøren: Syrede Carax skal da med hjem
- Se flere kultur-nyheder
Sport Seneste nyt
- 25. maj. 2012 KL. 23.13 Vildt kaos sender spurtkonge i asfalten
- 25. maj. 2012 KL. 23.09 Før braget i Köln: Verdensstjerne tygger På tilbud om lang ferie
- 25. maj. 2012 KL. 21.57 Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
- 25. maj. 2012 KL. 21.46 Flot hattrick sender tysker til tops på vinderlisten
- 25. maj. 2012 KL. 21.38 Sejr sender Randers FC tæt på Superligaen
- Se flere sportsnyheder
IBYEN Seneste nyt
- 25. maj. 2012 KL. 23.21 Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes
- 25. maj. 2012 KL. 16.02 Urban løbetur tager dig gennem ni discipliner
- 25. maj. 2012 KL. 13.20 Kent indtog Vega med Volvo-rock i fåreklæder
- 25. maj. 2012 KL. 12.44 Tag med til ØLympiade i weekenden
- 25. maj. 2012 KL. 12.06 Superprankster kommer til Roskilde – vil du lege med?
- Se flere Ibyen-nyheder
Tjek Seneste nyt
- 25. jun. 2012 KL. 07.00 Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
- 26. maj. 2012 KL. 07.00 Søren Ryge: Min mors yndlingsblomst er egentlig ikke noget særligt
- 25. maj. 2012 KL. 23.34 GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
- 25. maj. 2012 KL. 21.29 Prøv at svømme på dybt vand - under trygge former
- 25. maj. 2012 KL. 19.07 Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
- Se flere Tjek-nyheder
Tophistorier Internationalt
- 25. maj. KL. 18.28 Pavens butler er arresteret i lækagesag
- 25. maj. KL. 21.22 Skotterne skyder løsrivelseskampagne i gang
- 25. maj. KL. 16.32 Den gamle garde står over for konservative muslimer i Egypten
- 25. maj. KL. 22.23 Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
- 25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
Seneste Internationalt
- 25. maj. KL. 22.23 Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
- 25. maj. KL. 21.22 Skotterne skyder løsrivelseskampagne i gang
- 25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
- 25. maj. KL. 18.28 Pavens butler er arresteret i lækagesag
- 25. maj. KL. 16.32 Den gamle garde står over for konservative muslimer i Egypten
- 25. maj. KL. 16.12 Berlusconi er lun på præsidentposten
- 25. maj. KL. 15.23 Bundys forsvarer: Han vidste, at han var ond. Ond, ond, ond
- 25. maj. KL. 14.31 Vatikanets politi anholder mand for at lække papirer til pressen
- 25. maj. KL. 13.53 Privat rumfartøj gør klar til sammenkobling med rumstation
- 25. maj. KL. 11.43 Uro tvinger Spanien til at suspendere salget af aktier i storbank
Seneste TV Internationalt
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
-
23. maj. 2012 KL. 09.33 Biografen Diktatoren
- 24. maj. 2012 KL. 13.00 Kunst Emily Wardill
- 22. maj. 2012 KL. 10.56 Scenen Cirkusrevyen 2012
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
-
25. maj. KL. 07.00Her er 3 indkøbs-app'er, der sparer dig for tilbudsaviser
-
26. maj. KL. 07.00Søren Ryge: Min mors yndlingsblomst er egentlig ikke noget særligt
-
25. maj. KL. 23.34GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
-
25. maj. KL. 21.29Prøv at svømme på dybt vand - under trygge former
-
25. maj. KL. 19.07Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
- Se flere nyheder
Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





























