Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Somaliere i Gullestrup føler sig forfulgt efter voldtægt af 10-årig
Signalement af gerningsmand får somaliere i lille by nord for Herning til at holde sig inden døre.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Voldtægt i Gullestrup
Lørdag aften blev en 10-årig pige udsat for voldtægt i et skovstykke i byen Gullestrup nord for Herning.
Hendes veninde på 9 år undslap og hentede hjælp, men gerningsmanden forsvandt, før forældre og politi nåede frem.
Pigerne har beskrevet gerningsmanden som afrikaner, 16-18 år, med kort krøllet hår.
Midt- og Vestjyllands Politi beder alle, der måtte ligge inde med selv tilsyneladende ubetydelige oplysninger i sagen, om at henvende sig til politiet.
Tre dage efter en tiårig pige blev voldtaget i Gullestrup nord for Herning, er der fortsat frit løb for utryghed, mistanker, beskyldninger og bekymring blandt de knap 2.000 voksne, unge og børn, der bor i byen.
Pigen har over for politiet beskrevet gerningsmanden som en ung mand med afrikansk baggrund, og nu føler mange indbyggere med anden etnisk baggrund – særligt somalierne – sig under mistanke.
LÆS ARTIKELFolk bliver ved at tippe politiet i voldtægtssag
Det siger blandt andre formanden for Gullestrups lokalråd, Poul Erik Lyngsø.
»Der er selvfølgelig utryghed og en følelse af mistænkeliggørelse blandt beboerne med somalisk baggrund, for nu tror alle, at det er dem, der har gjort det, fordi de er mørke i huden. De holder sig indendørs og går stille med dørene, og det er der ikke noget at sige til, for de frygter jo, at der bliver uro«, siger han.
Rygter om selvtægt i den lille by
Ekstra Bladets netavis berettede i går om »lynchstemning« og beboergrupper på 25-30 personer, der har indsamlet våben og angiveligt er på jagt efter gerningsmanden, som ifølge en lokal købmand skal kastreres, mens andre mener, han skal betale med livet.
LÆS OGSÅPolitiet undersøger om 10-årig blev voldtaget af serieforbryder
En 18-årig med somalisk baggrund fortalte avisen, at folk fra området mistænker en af hans venner, som dog ikke er mistænkt af politiet.
Det var i går ikke muligt at komme i kontakt med den somaliske forening i Herning.
Men både politi, boligforening og lokalråd kalder rygterne om hævntørstige borgere for overdrevne, og de advarer såvel medier som beboere imod at opildne til unødvendige konflikter.
»Ikke en fed stemning«
»Jeg har hørt rygterne, men jeg kan ikke genkende det billede, der bliver tegnet. Det er klart, at der bliver dårlig stemning i et mindre lokalmiljø, når der sker en så alvorlig forbrydelse, men at der skulle være horder af folk med våben, som er ude for at få hævn, kan jeg slet ikke genkende. Vi har ingen konkrete oplevelser, der indikerer, at der skulle være et tæskehold. Men der er ikke en fed stemning«, siger vicepolitiinspektør Michael Kjeldgaard fra Midt- og Vestjyllands Politi.
Han fortæller, at både politi og SSP-medarbejdere mandag var på gaden for at tale med folk i lokalområdet i et forsøg på at holde gemytterne i ro.
LÆS MERE10-årig tvunget ind i skovstykke og voldtaget
Poul Erik Lyngsø fra lokalrådet har ringet rundt til dem, han kalder nøglepersoner i miljøet, og giver følgende statusmelding:
»Der er selvfølgelig lidt gnister mellem visse grupper, og kondiløberne, der plejer at motionere i skoven, holder sig hjemme, men ellers er der stille og fredeligt. Nu skal vi have dysset tingene ned, så politiet kan få fred til at arbejde«.
Gerningsmanden forduftede
Det 10-årige offer og hendes et år yngre veninde legede lørdag aften på legepladsen ved en børnehave, da en mand truede dem til at følge med ind i skoven, hvor den ældste blev udsat for en fuldbyrdet voldtægt.
Den yngste slap fri og løb hjem til sine forældre, som alarmerede politiet klokken 19.29 og straks efter selv tog ud til skoven.
Gerningsmanden var forduftet, da de nåede frem.
Politiet har foreløbig ingen vidner til overgrebet, men venter på svar på de tekniske undersøgelser.
Infomøde i aften om utryghed
Begge børn blev i går afhørt af politiet for anden gang. Afhøringerne blev videofilmet, så offeret ikke behøver gentage sin forklaring, hvis det senere skulle blive nødvendigt i en retssag.
Gullestrups største boligforening, Fællesbo, råder blandt andet over de boliger, som ligger lige op til skovstykket, hvor forbrydelsen skete.
Den udbredte utryghed blandt beboerne fik i går foreningens ledelse til at indkalde til et informationsmøde i aften, hvor politi og en psykolog vil skille rygter fra fakta og svare på spørgsmål.
»Nu skal vi genskabe den tryghed, der har været før«, siger formanden for Fællesbo, Kaj Jeppesen.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
10-årig pige blev voldtaget nord for Herning
Se også
Möger: Guleroden ved at arbejde er for lille
Regeringens skattereform gavner lavindkomsterne mest. Folk uden job må til gengæld stå over.
1 dræbt og otte såret: Mand går amok i finsk by
Gerningsmand havde lagt sig på taget af en butik, da han begyndte at skyde.
Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen
Kaffen holder lægen fra døren
Undersøgelse om kaffe konkluderer, at den sorte drik kan forebygge sygdomme.
Grandprix-værter stopper kritik med kaviargaver
Barcelona gav Guardiola en sidste pokal
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Forsker omtalte i april en hidtil ukendt agent. Gåden er nu formentlig løst.
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips