Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Hver fjerde kvinde har ondt i livet
Mange kvinder overvejer at søge hjælp, sygemelde sig, sige jobbet op eller omlægge deres liv.
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En forsker blev postbud. En jordemoder begyndte på læreruddannelsen. Og en stresset økonomichef blev coach for andre stressramte.
De tre kvinder har gjort det, som mange andre tilsyneladende går og smådrømmer om: lagt stress og lavt selvværd bag sig ved at lægge livet markant om.
I en undersøgelse fra Psykiatrifonden blandt 5.000 danskere siger 25 procent af kvinderne, at de ofte eller jævnligt har lavt selvværd eller føler, at de ikke slår til.
24 procent har været så stressede, at de overvejede at søge hjælp, sygemelde sig, sige jobbet op eller omlægge deres liv.
Kvinder får præstationsangst, mænd drikker
Tallene er meget lavere for mænd, som til gengæld oftere end kvinderne føler sig ensomme og reagerer på svære følelser med et usundt forhold til alkohol.
LÆS OGSÅ1970'ernes frigørelse har givet varige mén
»Groft sagt bliver de pligtopfyldende kvinder med præstationsangst meget hurtigt ramt på deres selvværdsfølelse, mens mænd har svært ved at danne relationer og søge hjælp«, siger formand for Psykiatrifonden Anne Lindhardt.
Formand for Stressforeningen, Birgitte Larsen, mener, forskellen blandt andet skyldes opdragelse.
»Drenge bliver meget rost for, hvem de er, mens piger og kvinder bliver rost for, hvad de gør. Måske derfor kan kvinders selvværd komme til at hænge tæt sammen med deres præstationer«, siger hun.
Flere lægger deres liv om med succes
Birgitte Larsen og hendes folk møder jævnligt kvinder på sammenbruddets rand, som kommer for at få hjælp og ender med at lave deres liv om.
LÆS OGSÅHvor er jeg dog træt af at skulle være lækker
Nogle begynder at studere igen, mens andre tager et kæmpe jobspring, fortæller hun:
»For nylig havde vi en rigtig solstrålehistorie med en kvindelig forsker, som blev postbud. Hun var vant til nogle rigtig store krav og havde brug for en periode med noget mere fysisk arbejde«. ´
Også Tine Tangdal har taget konsekvensen. Hun var økonomichef i en international virksomhed, da hun gik ned med stress og måtte sygemeldes. I mellemtiden tog hun et coachingkursus, og i dag hjælper hun andre stressramte og har det med egne ord fantastisk.
Men hun advarer imod at styre direkte efter nyt job, hus eller kæreste som en automatreaktion.
»Mine klienter siger meget, meget tit: Måske skulle jeg skifte job. Det kan måske være en god løsning, men slet ikke altid. For hvis det egentlige problem sidder mellem ørerne på dig, flytter aben nok med«, siger hun.
Hold øje med advarselstegn
Ud over kvindernes udbredte selvværdsproblemer og stress viser Psykiatrifondens store undersøgelse også, at 14 procent af alle danskere føler sig ensomme, og 19 procent dulmer mistrivsel med et usundt forhold til mad og alkohol.
LÆS OGSÅNy grænse: Syv genstande mindre om ugen
Det er problematisk, mener Anne Lindhardt, formand for Psykiatrifonden. Men der er en fin grænse mellem at overdramatisere og at tage problemet alvorligt, siger hun:
»De fleste kender til følelsen af ensomhed eller ikke at slå til, og det gør jo ikke én til psykisk syg. Men hvis det bliver værre end normalt eller fortsætter over lang tid, er det et advarselstegn«, siger hun.
Forud for lidelser som angst og depression kommer ofte en længere periode med stress, ensomhed eller lavt selvværd. Hvis man begynder at dulme problemer med trøstespisning eller godnatøl, eller hvis man mister interessen for omverdenen, bør man tale med nogen om det.
»Når man først erkender, at noget er galt, kan man handle, før man bliver egentlig syg«, siger Anne Lindhardt.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Islamist og militærmand ligner vindere i Egypten
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld
Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.
Mindst 50 er dræbt i den syriske by Houla
Det var en rigtig massakre, siger syrisk observatørgruppe efter granatbeskydning af byen Houla.
Danske håndboldkvinder vinder OL-nøglekamp
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips