Annonce
Danmark 5. feb. 2012 KL. 12.54

Dansk passager frygtede eksplosion og giftig røg

Evakueringen af SAS-flyet til Oslo tog blot tre til fire minutter, fortæller øjenvidne.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

»Der var en del panik i flyet, især da der kom røg i kabinen, og da vi fik at vide, at vi ikke kunne tage vores ting med ud«.

Det fortæller systemkonsulent Jes Hernvig til DR Nyheder. Han var ombord i det SAS-fly, der her til morgen blev evakueret i Københavns Lufthavn på grund af røgudvikling fra en motor.

LÆS MERESAS: Motoren fyldte kabinen med røg under take-off

»Da vi skulle til at lette og flyet accelererede, lød der et ordentligt brag, flyet gik i stå og så holdt vi et minuts tid, hvorefter der kom røgudvikling i kabinen«, siger han til DR Nyheder.

»Så var der kommunikation mellem kaptajn og kabinepersonale, hvorefter stewardesserne råbte, at der skulle ske en hurtig evakuering. Folk begyndte at tage deres kufferter og tasker, men fik at vide, at det var der ikke tid til, de skulle kun tage deres jakker«, siger han.

»Min første tanke var, om flyet kunne springe i luften, eller om røgen kunne være giftig. Ellers tænkte man jo kun på at komme ud hurtigst muligt. Og det gik fint nok, folk ventede pænt på at det blev deres tur i køen«, siger Jes Hernvig.

Brandbiler var hurtigt på stedet
Alle rutsjede ned ad slisker, og ifølge Jes Hernvig var alle ude i løbet af 3-4 minutter. Derefter kom der brandbiler, og busser kørte passagererne ind i en ventehal, hvor de kunne vente til et nyt fly var klar til at flyve dem til Oslo.

»Men da vi først er kommet ud var stemningen ok, og det samme i venteværelset«, siger Jes Hernvig.

LÆS OGSÅMette-Marit på Twitter: Min morgen blev lidt for spændende

Ved 11-tiden blev flyet frigivet, så passagererne kunne få deres bagage, og en nyt fly satte kursen mod Oslo.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Bagsiden
25. maj. KL. 22.00
Lånt. 141 genstande tilhørende staten blev afleveret retur. - Foto: HOLM MAGNUS

De gode historier gjorde frit lejde aktion værdifuld

Gasmasker, hospitalstøj og sølvtøj. Danskerne afleverede offentlig ejendom retur.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe