Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Aarhus vil slå hårdt ned på løse hunde
FRI. I halvdelen af Risskov kan hunde gå frit rundt. - Foto: THOMAS BORBERG
Der ses ikke længere gennem fingrene med løse hunde i skovene ved Aarhus. Hundeejerne bliver nu politianmeldt.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der er stigende problemer med løsgående hunde i skovene omkring Aarhus.
Senest blev en entreprenør bidt i benet, mens han udførte sit arbejde, og det vil kommunen nu have sat en stopper for.
Derfor bliver der indført en nul-tolerance-politik overfor løse hunde og deres ejere. Efter første advarsel bliver ejerne politianmeldt.
»Alle skal kunne færdes i naturen, og vi oplever flere børnefamilier og andre, som føler sig generet af løse hunde«, fortæller Kim Gulvad Svendsen, afdelingschef i Grønne Områder, Natur og Miljø i Aarhus Kommune.
Skal ikke skræmme
Han forklarer, at cirka halvdelen af Risskov er udlagt som såkaldt hundeskov, hvor det selvfølgelig er tilladt for hundene at gå rundt, og at der er tilsvarende områder i eksempelvis også Marselis Skoven.
»Når der nu er så store områder, hvor hundene ikke behøver snor, så synes jeg godt, man kan forvente, at hundene går i snor de steder, hvor de skal«, siger Kim Gulvad Svendsen.
Loven siger, at hunde skal gå i snor i naturen for at forhindre, at eksempelvis dyr bliver skræmt og i værste fald skambidt.
Samarbejde med politiet
Når de kommunale medarbejdere er på arbejde, vil de fra nu af tage kontakt til ejerne af de løse hunde og oplyse dem om, at hundene skal i snor. Hvis ikke hundeejerne gør det, vil de blive bedt om at give deres navn, så de kan blive anmeldt til politiet.
»I forhold til det at give navn, så har man oplysningspligt overfor den kommunale medarbejder«.
»Og så har vi indledt et samarbejde med politiet i Aarhus, som vil have stor fokus på problematikken. Der vil blandt andet blive lavet kontroller på samme måde som vi kender fra fart- og spirituskontroller«, siger Kim Gulvad Svendsen.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
ritzau
Regeringen tager tæskene - men Venstre har også skiftet kurs
Det er typisk, at vælgerne straffer en regering og lader oppositionen køre på frihjul, mener forsker.
Mordtruslerne mod Kessler kommer fra en gadedreng
Carl Froch lærte at slås som udsmider på sine families pubber.
Sundhedsminister: Ingen patienter kommer til at betale for lægebesøg
Mads Mikkelsen indtager Cannes til hest
Den dansker stjerne har rollen som hestehandler på hævntogt i fransk film.
Stockholm stod i flammer for femte nat i træk
Skuespillerinde misbrugt på Facebook: Jeg har da ikke tabt 14 kilo
VKO stiller 10 fælles krav til skolereform
Elever skal have karakterer fra 4. klasse lyder et af kravene fra VKO.
Eksperter: Her er tre råd til finansministeren
Londons Politi kigger mod udlandet efter nedslagtning af soldat
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra