Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 16. maj. 2012 KL. 07.09

14-årig dreng død efter knallertulykke

En 14-årig dreng er død efter en alvorlig knallertulykke i Skodborg ved Vejen, hvor han blev ramt af en bil.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En 14-årig dreng er død af de kvæstelser, han pådrog sig i knallertulykke tirsdag aften i Skodborg ved Vejen.

»Han kører frem for ubetinget vigepligt på knallert og bliver ramt af en bil«, fortæller vagtchef Michael Skaarup fra Syd- og Sønderjyllands Politi.

Den tilskadekomne blev efter ulykken overført til Kolding Sygehus til behandling for sine kvæstelser, men hans liv kunne ikke reddes.

Svært at identificere drengen
Politiet arbejdede i første omgang på at få den 14-årige identificeret. For drengen var ikke i besiddelse af nogen identifikationspapirer, og derfor var knallerten umiddelbart det eneste spor at gå efter.

»Det viste sig ikke at være så ligetil, fordi den har skiftet ejermand en del gange på det seneste«, fortæller Michael Skaarup.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau