Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 18. maj. 2012 KL. 17.53

Politiet anholder bandemedlem efter skyderi

Endnu et medlem af banden Brothas er blevet anholdt efter tirsdagens skyderi på Frederiksberg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Københavns Politi har i dag anholdt en 32-årig mand i forbindelse med tirsdagens bandeopgør på hjørnet af Suomivej og Vodroffsvej på det indre Frederiksberg.

Kort før klokken 19 blev der fra en bil på Vodroffsvej affyret 12-13 skud mod en gruppe på Svineryggen for enden af Suomivej. Fra gruppen på Suomivej blev der skudt tilbage.

Den anholdte 32-årige er i lighed med en 19-årig mand, der i forvejen sidder fængslet, medlem af banden Brothas, der holder til i Mjølnerparken.

»Vi anholdt ham og hans 18-årige kæreste på et hotel i Sydhavnen. Vi mener, at han sad i bilen, men om han har kørt den, eller om det var ham, der skød, ved vi ikke«, fortæller Steffen Th. Steffensen fra Københavns Politi.

Politiet har ikke fundet det våben, der blev brugt.

»Men vi er stadig i gang med ransagninger forskellige steder«, siger Steffen Th. Steffensen.

Målet var Lille- og Store A
Målet for kugleregnen var tilsyneladende to brødre, Abderrozak og Absessamade Benarabe, der er centrale figurer i bandemiljøet på Blågårds Plads, hvor de er kendt som henholdsvis Store og Lille A.

LÆS OGSÅBlågårdsbrødre håner fjender efter skyderi på Frederiksberg

Sammen med andre fra denne gruppe deltog brødrene i et møde på Suomivej med en eller flere personer fra grupperingen La Raza, der holder til i Valby.

La Raza og Brothas menes at have en konflikt kørende, der er kommet til udtryk i flere overfald i den seneste tid. Brothas har også en konflikt med miljøet omkring Blågårds Plads.

Behøver ikke være personligt
Lille A, Absessamade Benarabe, kommer i Ekstra Bladet med et bud på motivet til skyderiet. Han fortæller, at striden kan have forskellige årsager.

»Det behøver ikke være noget personligt. Det kan være, nogen har allieret sig med HA uden at spørge«, siger han til Ekstra Bladet.

Netop Brothas er angiveligt blevet venner med rockergruppen Hells Angels. Tidligere stod Brothas og Blågårds Plads-gruppen sammen mod Hells Angels.

Den 32-årige vil lørdag blive fremstillet i grundlovsforhør, sigtet for drabsforsøg.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau