Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Amnesty: Anholdelse under Kina-besøg er ude af proportioner

Statsbesøg. Kinas Præsident Hu Jintao har ikke holdt pressemøde under sit statsbesøg, og han har kun mødtes med kongefamilien og regeringens top under sit besøg.
Statsbesøg. Kinas Præsident Hu Jintao har ikke holdt pressemøde under sit statsbesøg, og han har kun mødtes med kongefamilien og regeringens top under sit besøg.

Ingen demonstranter har fået lov til at komme inden for synsvidde af den kinesiske præsident Hu Jintao under hans statsbesøg i Danmark, og det danske politi har gjort sit til at holde demonstranterne på lang afstand.

Det er stærkt kritisabelt i et demokratisk land som Danmark, mener Amnesty International.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her